LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Aká je situácia s očkovaním na Slovensku?

Infekcie vedúce k život ohrozujúcim stavom a rozsiahlym epidémiám predstavujú riziko nielen pre občanov, ale aj štát. Preto je v záujme celej spoločnosti, aby sme boli voči týmto chorobám čo najlepšie chránení. Z tohto dôvodu je očkovanie proti najnebezpečnejším infekčným chorobám na Slovensku zakotvené v zákonoch ako pravidelné povinné očkovanie. Povinné očkovanie je v plnej výške hradené zo zdravotného poistenia.

Cieľom je nielen zvýšenie obranyschopnosti jednotlivca, ale celej spoločnosti a zabezpečenie stavu, aby sa choroba nemohla šíriť ďalej. Znamená to, že moje očkovanie je prospešné aj pre iných. Je to podobné ako s povinnosťou svietiť v doprave. Svietime počas celého roka na autách nielen preto, aby sme videli my, ale aj preto, aby nás videli ostatní.

S viac ako 98 % zaočkovanosťou detí, odstránením väčšiny detských infekčných ochorení a doplňovaním nových, účinných očkovaní sa slovenský očkovací systém radí medzi svetovú špičku. Na Slovensku je povinné očkovanie u detí v zmysle deklarácie UNICEF, ktorá hovorí, že: „Dieťa má právo byť chránené pred infekčnými chorobami očkovaním.“ Znamená to, že nikto, ani rodič, mu toto právo nemôže odoprieť.

Pozri aj:

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.