LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Prečo WHO vyhlásila pandémiu chrípky?

Prepuknutie infekcie s vírusom H1N1, ktorá bola potvrdená prakticky v každej krajine či oblasti sveta, sa výrazne odlišuje od sezónnej chrípky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza nasledovné dôvody, pre ktoré vyhlásila pandémiu:

  1. Prvé infikovanie človeka novým vírusom H1N1 bolo potvrdené v apríli 2009. Analýza laboratórnych vzoriek ukázala, že tento nový vírus sa predtým v ľudskej populácii nikdy nešíril. Je to vírus zvieracieho pôvodu s unikátnou zmesou génov prasaťa, vtákov a vírusov ľudskej chrípky. Genetické zloženie tohto vírusu sa výrazne líši od staršieho vírusu H1N1, ktorý zapríčinil sezónnu epidémiu v roku 1977.
  2. S rozšírením vírusu sa ukázalo, že epidemiologická charakteristika nezodpovedá sezónnej epidémii chrípky. Vysoká úroveň rozšírenia a infekcie novým vírusom sa objavila v priebehu leta v množstve krajín na severnej pologuli a nasledovali dokonca ešte vyššie úrovne v jesenných a zimných mesiacoch. V krajinách s miernou klímou sa sezónne epidémie typicky upokojujú na jar a ešte pred letom sa skončia.
  3. Príznaky choroby a úmrtí zapríčinené vírusom H1N1 sa nápadne líšili od tých, ktoré zapríčinila sezónna chrípka. Pri sezónnych epidémiách sa viac ako 90 % úmrtí objavuje u starších vekových skupín. Vírus H1N1 ovplyvnil mladšie vekové skupiny vo všetkých kategóriách: tých najčastejšie infikovaných, osoby vyžadujúce hospitalizáciu, osoby vyžadujúce intenzívnu starostlivosť a osoby umierajúce na infekciu. Častou príčinou smrti bol vírusový zápal pľúc, ktorý je priamo zapríčinený vírusom a ťažko liečiteľný. Pri sezónnych epidémiách sú vo väčšine prípadov zápaly pľúc zapríčinené sekundárnymi bakteriálnymi infekciami, ktoré zvyčajne veľmi dobre reagujú na antibiotiká. Zatiaľ čo mnohí z tých, ktorí zomreli, boli práve v lekárskej starostlivosti spojenej s vyšším rizikom, mnoho ďalších, ktorí zomreli, sa predtým tešili dobrému zdraviu.
  4. Nový vírus H1N1 rýchlo vytlačil ostatné práve cirkulujúce chrípkové vírusy a zrejme vytlačil aj starší H1N1 vírus. Tento jav je typický pre pandémie.
  5. Prvé štúdie ukázali, že protilátky proti sezónnej chrípke H1N1 neochránili ľudí od infekcie novým vírusom. Toto zistenie poskytlo rozhodujúci dôkaz, že vírus je pre ľudský imunitný systém nový. Neskoršie štúdie v niektorých krajinách zistili, že asi jedna tretina ľudí starších ako 65 rokov mala voči vírusu určitú imunitu. Mladší ľudia však žiadnu takúto ochrannú imunitu nemali.

Zdroj:

Medzinárodná reakcia na chrípkovú pandémiu: Reakcia organizácie WHO na kritiku

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.