Cestovné očkovanie

Ako sa volá vakcína proti brušnému týfu? Stačí absolvovať jednu dávku očkovania proti hepatitíde pred vycestovaním na Srí Lanku? Kedy je vhodné užívať antimalariká?

Zizi:

Dobrý deň. Už som sa rozhodla, že sa zaočkujem na hepatitídu A, B a brušný týfus. Na týfus sa dá vraj kúpiť vakcína niekde v lekárni, ale je viac druhov týfusu, na tento sa myslím používa Typhyn. Lebo moja lekárka mi vravela, že nech jej poviem, čo chcem a ona mi to predpíše, ale to by mi mala asi ona povedať, poradiť, čo potrebujem, nie? Ja som jej len reprodukovala, čo som sa z viacerých zdrojov dočítala. Odporúčate okrem mnou vymenovaných, aj nejaké ďalšie očkovanie? Tú japonskú encefalitídu mi kamarátka povedala, že to sa vyskytuje najmä pri hospodárskych zvieratách, prasatách a pod. a je to veľmi ojedinelé. Čo sa týka antimalarík, väčšina sa zhoduje, že majú výrazné vedľajšie účinky a môžu oslabiť imunitu. Čo je na tom pravdy? Stačí, ak si ich zakúpim na Srí Lanke a budem ich mať pri sebe v prípade núdze? Ja nemám bohvieakú imunitu a nechcem do seba zbytočne cpať nejaké tabletky, o ktorých sa píše, že majú výrazné vedľajšie účinky, zároveň však pochopiteľne nechcem dostať maláriu, takže sa snažím nájsť nejaký kompromis. Cestujem do takéhoto typu krajiny 1. raz, takže som opatrná. Ešte posledná otázka ohľadom očkovania na hepatitídu. Má sa to riešiť skôr, ale ja už by som asi za mesiac mala ísť. Stačí, ak si dám na Slovensku jednu dávku? Alebo aspoň dve a tretiu na spečatenie tam, alebo po príchode? Nemôžem si dovoliť čakať polroka, zároveň nechcem tú rýchlejšiu očkovaciu verziu, tiež by mala asi dôsledky na imunitu, ak sa nemýlim. Ďakujem Vám za upresnenie.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, inaktivovaná vakcína proti brušnému týfu sa volá Typhim Vi. Antimalarická profylaktická liečba sa užíva v tých krajinách, kde je vysoké riziko malárie a osoby sú na dlhodobom pobyte, teda je aj dlhší čas expozície. Ak je len odporúčaná, môžete sa rozhodnúť, či ju budete alebo nebudete užívať. Ako každé lieky môžu mať aj tieto lieky vedľajšie nežiaduce účinky, ktoré môžu byť aj nepríjemné, najmä ak sa užívajú dlhodobo. Avšak rozmýšľate správne, že budete mať so sebou antimalariká, ak by ste boli exponovaná poštípaniu množstva komárov v rizikovej oblasti, tak ich začnete užívať. To už bude na Vás, ako sa dobrovoľne rozhodnete. Najlepšie Vám v tom poradia v Centrách cestovnej medicíny pri univerzitných nemocniciach alebo v súkromných centrách cestovnej medicíny v Bratislave, Žiline. Pri očkovaní proti hepatitíde A a B (kombinovanou vakcínou) sa odporúča podanie minimálne dvoch dávok vakcíny s odstupom 1 mesiaca medzi dvoma dávkami. Teda vo Vašom prípade začnite s očkovaním čím skôr. Tretiu dávku môžete absolvovať o 5 mesiacov po druhej dávke, možno už znova u nás doma pri návrate.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi