Očkovanie hexavalentnou vakcínou

Aká je maximálna doba medzi preočkovaniami hexavakcínou, aby očkovanie zostalo účinné?

Vladimír:

Aká je max. doba medzi preočkovaniami hexavakcínou (1. a 2., resp. 2. a 3. dávkou), tak aby očkovanie zostalo účinné? 1. dávka bola podaná na začiatku 4. mesiaca veku dieťaťa spolu s PREVENARom 13. Po tomto očkovaní pretrváva 2-týždne riedka hnačková stolica (1 x denne) so zmeneným kyslastým zápachom. Je tento stav obvyklý po takomto očkovaní, príp. ako by sme to mohli riešiť, aby sa stolica upravila do stavu pred očkovaním?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Podľa medzinárodných odporúčaní sa vždy posudzuje najkratší možný interval (minimálny interval) medzi jednotlivými dávkami vakcínami. To znamená, že skoršie podanie ďalšej dávky ako je odporúčané sa podľa podanej vakcíny považuje ako neúčinné, teda z hľadiska zachovania imunogenicity a účinnosti vakcín má rozhodujúci význam dodržanie minimálneho intervalu medzi jednotlivými dávkami. Pokiaľ sa interval medzi dávkami predĺži, tak sa nevyžaduje opakovanie celej primárnej schémy (základného očkovania), samozrejme odporúča sa podať ďalšiu dávku čím skôr. Optimálne je dodržať stanovené intervaly, ale ako sám píšete, niekedy to nie je možné. Preto vo Vašom prípade sa nemusíte obávať o nejaké premeškanie, ale je potrebné čím skôr pokračovať v očkovaní, keď pominú závažné zdravotné ťažkosti.

Po týchto očkovaniach nie sú typickou vedľajšou reakciou hnačky – patria skôr medzi neobvyklé reakcie. Hnačka je definovaná ako zmena konzistencie stolice ale aj zmena obvyklej frekvencie. Píšete, že je to len 1x denne. V tom prípade sa to nehodnotí ako enteritída. Odporúčam urobiť výter, či sa nejedná o infekčnú etiológiu, zároveň zhodnotiť, či nedošlo k zmene stravy (nejaké prídavky) alebo ak je dieťa dojčené, či nedošlo k diétnej chybe matky alebo či dieťatku nezačínajú rásť zúbky a pod. V každom prípade, pokiaľ to nie je akútne stredne závažné ochorenie, čo zhodnotí Váš pediater pokračovanie očkovania nie je kontraindikované. Stolica sa dá upraviť dostupnými probiotikami, dobre pôsobí aj B-komplex, ale odporúčam, aby dieťatko komplexne vyšetril lekár, realizoval výtery, vylúčil závažnú infekciu (ktorá by však prebiehala určite dramatickejšie a hlavne s teplotami) a on rozhodne o možnosti pokračovať v očkovaní.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi