Očkovanie hexavalentnou vakcínou

Kedy sa očkuje hexavalentnou vakcínou?

Renáta:

Moje dieťa sa narodilo na konci augusta 2005. V zákonom stanovených termínoch bolo očkované hexavalentnou vakcínou, hoci v aktuálnom čase nebola vakcína hradená poisťovňou. Aktuálne sme boli pozvaní na preočkovanie. Prečo pred dovŕšením 5. roku života a prečo sa v "kalendári povinných očkovaní" na týchto stránkach uvádza, že predmetné preočkovanie nastupuje až v 6. roku života? Kedy mám dať teda svoje dieťa zaočkovať? Obvodná lekárka na rovnaký termín (rozdiel jedného dňa ) pozvala aj iné dieťa, ktoré už ale vek 5. rokov dovŕšilo. Naopak, iná obvodná lekárka rovnesníkov môjho dieťaťa očkovať ešte nezačala... Za vyjadrenie vopred ďakujem.

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

V našej očkovacej schéme detí hexavalentnou vakcínou je základné očkovanie tzv. 2+1, čo značí, že dieťa je očkované v 2. a 3. mesiaci života (to sú tie 2) a tretiu dávku dostáva v 11.-12. mesiaci. Týmto spôsobom sa dosiahne prakticky 100% ochrana pred chorobami, ktoré sú predmetom očkovania (záškrt,tetanus, čierny kašeľ, hemofilové infekcie, žltačka typu B a detská obrna). Na posilnenie obrany je - podľa sledovania jej situácie u detí - potrebné podať tzv. posilňovaciu (booster) dávku vo veku okolo 6. roka. To sú odporúčania s cieľom zjednotiť očkovaciu schému. Majú to tak prakticky všetky štáty. Pritom však treba podotknúť, že schémy aj v štátoch EÚ sú dosť rozdielne a vychádzajú z rôznej epidemickej situácie, zvyklostí, a systému zdravotníctva v tom-ktorom štáte. Inými slovami - z hľadiska účinnosti nie je rozdiel či dieťa dostane booster dávku presne v stanovenom termíne, alebo neskôr. Účinnosť je s istotou rovnaká.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Preočkovanie proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašlu a prenosnej detskej obrne sa realizuje podľa očkovacieho kalendára v 6. roku života. To znamená na druhý deň po oslave 5. narodenín je dieťa v šiestom roku života, logicky aj matematicky. Uvediem príklad: keď sa dieťa narodí, hovoríme, že má 0 rokov, ale je v prvom roku života. Pani doktorka Vás mala pozvať na očkovanie po dovŕšení veku 5-tich rokov a očkovanie mohla realizovať v priebehu celého roka, do dovŕšenia veku šiestich rokov.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi