LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Môže dôjsť k rozdielom v základnej schéme očkovania hexavakcínou v SR a ČR?

Mária :

Rada by som sa informovala, nakoľko sme sa presťahovali do ČR, či sa vyskytli rozdiely ohľadom očkovacieho kalendára v ČR a SR. Dcérka bola na Slovensku v auguste 2009 tretí raz očkovaná hexavakcínou. Booster dávka jej nebola ešte podaná a naša pani doktorka v SR, že je to v poriadku. V apríli 2010 bola dcérka očkovaná Priorixom. Preočkovanie by malo vraj byť v 11. roku. V ČR nám tvrdia, že booster dávka pri hexavakcíne mala byť podaná najneskôr do 2 rokov (t.j. pre našu dcéru september 2010), a preočkovanie Priorixom malo byť 10-mesiacov od očkovania, to mi vychádza na február 2011. Prosím Vás teda o upresnenie, či informácie od pani doktorky v SR boli pravdivé a vysvetlenie, ako môže dôjsť k takým rozdielom v základnej schéme očkovania, nakoľko vakcína v SR i ČR je tá istá. Dúfam len, že sme niečo resp. pani doktorka v SR nezanedbala.

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Na Slovensku sa stále používa základná schéma očkovania kojencov 2+1, čo značí základné očkovanie v 3. a 5. mesiaci a booster je v 12. mesiaci. Preočkovanie v 6. roku. V Česku prešli z tejto schémy na tzv. nemeckú schému 3+1 tzn. tri dávky namiesto dvoch do 6. mesiaca a booster najneskôr do 2 rokov – teda celkom nie tri, ale štyri injekcie. Obe schémy si vyžadujú booster okolo roka, líšia sa prvé dve, alebo tri dávky. Ak teda Vaša dcérka dostala v Česku 3 dávky do pol roka, má dostať posilňovací booster – niekedy po roku. Inak bude skrátená imunita v rokoch. Pri MMR vakcíne (osýpky, mumps, rubeola – Priorix) je potreba druhej dávky otázna, pretože už základné očkovanie (prvá dávka v 11.-13. mesiaci) vyvolá dostatočnú ochranu až do boosteru v 11.-13. roku veku. Dve dávky skutočne nie sú potrebné. Čo sa týka týchto rozdielov, treba povedať, že odrážajú jednak dlhodobý vývoj daného štátu, ako aj rozdiely v epidemiológii chorôb. Je to tak v celej Europskej únii a aj svete, kde niet vlastne dvoch štátov s plne rovnakou schémou očkovania. Princípy účinnosti sú však prakticky rovnaké.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.