LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Prečo sa tak malé deti očkujú hexavakcínou, ktorá obsahuje aj očkovanie proti hepatitíde B?

Simona:

Chcem sa spýtať, prečo napríklad sa očkujú malé deti už od 3. mesiaca? Prvá hexavakcína, ktorá obsahuje aj hepatitídu B (myslím, ktorá ak sa nemýlim sa prenáša krvou a telesnými tekutinami). Prečo teda, ak to už musí byť, sa to neočkuje vo vyššom veku? Veď ak by dieťa bolo matky narkomanky, tak pri pôrode to môže chytiť a v 3. mesiaci už aj tak asi vakcína nepomôže, či? Jedine, že by tá inkubačná doba 180 dní? Alebo sa ráta s tým, že napr. dieťa dostane infikovanú krv pri nejakej operácii? Ďalej je tam tetanus. Prečo sa neočkuje, ak sú deti staršie a začínajú chodiť a hrajú sa vonku? Kde sa novorodenec, čo leží dostane do styku s tetanom? Tetanus nie je prenosný z človeka na človeka. Ďalej ma zaujíma MMR vakcína. Proti rubeole sa očkujú aj chlapci, vraj je nebezpečná len pre tehotné ženy. Prečo sa neočkujú len dievčatá od určitého veku? Prečo napr. neexistujú samostatné vakcíny proti mumpsu? Aspoň u nás nie. Čo ak sa nejaký dospelý muž chce zaočkovať, tak nemá šancu? Alebo si musí dať ďalšiu MMR? Vraj aj tak to ma účinok niekoľko rokov. Poznám ľudí, čo aj po 3. vakcíne na mumps, ktorú povinne mali, dostali v dospelom veku mumps.

 

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Z otázok je zrejmé, že máte o problematiku ochrany detí záujem a máte aj dobré postrehy a informácie. Radi Vám odpovieme: očkovanie proti hepatitíde B odráža epidemiológiu tejto závažnej choroby. Je to na prvom mieste skutočnosť, že infekcia sa prenáša (podobne ako AIDS) nielen krvou, ale všetkým telovými výlučkami – teda v medziľudskom kontakte nie je nikto zaručene voči nej imúnny – v ktoromkoľvek veku. V rannom detstve je riziko relatívne nižšie, avšak v zlých hygienických a sociálnych podmienkach zreteľahodné. V období puberty prudko narastá a v dospelosti je „vyvážené“ s najväčším rizikom u profesionálov s krvou (zdravotníci), dialyzovaných pacientov, hemofilikov, ai. Vo svete dnes je prakticky plne akceptovaná ochrana očkovaním – ako jediná efektívna ochrana proti tejto chorobe. Pretože ide o chorobu doteraz prakticky neliečiteľnú, vedúcu k smrti pre cirhózu, alebo rakovinu pečene a očkovanie dáva celoživotnú ochranu, je plne akceptované, že ho treba robiť čím skôr – teda spolu so základným očkovaním DTP spravidla v 3. mesiaci života. Ochrana je na celý život – videli sme to aj u nás. Od zavedenia očkovania v roku 1998 sa vo vekovej skupine zaočkovaných úplne toto ochorenie vymizlo. Druhou otázkou je prenos hepatitídy B od infikovanej matky na dieťa počas pôrodu. U nás sa u každej tehotnej ženy vyšetruje prítomnosť infekcie hepatitídou B. U pozitívnych matiek sa očkuje novorodenec ihneď po narodení – spolu s podaním séra proti hepatitíde B. týmto spôsobom sa zabráni prenosu infekcie na novorodenca. Tento spôsob očkovania je plne efektívny a overený v celom svete. Očkovanie proti tetanu bolo zavedené v 50-tych rokoch (spolu so záškrtom a čiernym kašľom – DTP) hlavne proti novorodeneckému tetanu, ktorým sa deti nakazili počas pôrodu od matky. Od tej doby toto ochorenie u nás vymizlo a vymizol aj tetanus po poraneniach aj u detí. Očkovanie proti rubeole bolo pôvodne zavedené len u dievčat – ako ochrana pred vrodenou rubeolou novorodencov. Toto očkovanie však neznížilo výskyt rubeoly v populácii a bolo to stále riziko úniku medzi neočkované ženy. Až kompletné zaočkovanie proti rubeole – celej populácie viedlo k vymiznutiu nielen rubeolového poškodenia novorodencov, ale aj rubeoly ako infekčnej choroby. Robí ho celý svet. Očkovanie proti MMR chráni proti trom závažným chorobám, ktoré ešte dnes poškodzujú a zabíjajú veľa detí. Napríklad osýpky až 700 000 detí ročne a nielen z rozvojových štátov. Samotný mumps nie je závažný len u dospelých – aj u detí môže vyvolať ťažké poruchy mozgu, nielen postih genitálu dospelých o ktorom píšete. S očkovaním MMR sa uvažovalo s posunom pred jeden rok veku, v očkovacích kalendároch je najvhodnejšie (aj voči iným vakcínam, kontaktom ai.) v 13. mesiaci. No a prečo nie neskôr? Pretože najvyššie riziko komplikovaných priebehov je práve po roku života. No a – niet jeden racionálny dôvod prečo by sa to malo odsúvať na neskoršie.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.