LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Mám nárok na úhradu očkovania proti hepatitíde poisťovňou?

Zuzana:

Pracujem ako zdravotník a v roku 1996 som bola preočkovana tromi dávkami ENGERIXU proti hepatitíde. Teraz som sa rozhodla, že si dám odobrať krv na protilátky, či ešte nejaké mám. Výsledok bol negatívny, takže v tele nemám žiadne protilátky. Pracujem na rizikovom oddelení, kde sa často stretávam s rôznymi ľuďmi, bezdomovcami, narkomanmi. Prekvapila ma skutočnosť, že celú sumu za očkovaciu látku si musím hradiť sama a nie je to malá suma. Tie dávky sú tri. Je to trošku zarážajúce, ale “obyčajní” ľudia sa nemusia dať očkovať a my zdravotníci u kt. by to malo byť prvoradé, tak si to musíme hradiť v plnej sume. Keby aspoň polovicu preplatí poisťovňa.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Všeobecne nie je odporúčané preočkovanie u osôb, ktoré mali kompletné 3-dávkové očkovanie proti hepatitíde B ani v prípade, ak majú negatívne hladiny protilátok. Na vytváraní imunitnej odpovede sa podieľajú aj iné mechanizmy, nielen humorálna zložka ale aj bunková imunita, pamäťové T lymfocyty, ktoré sa aktivujú pri styku so živými vírusmi a stimulujú následne protilátkovú odpoveď (veľmi zjednodušene povedané). Pri zavádzaní očkovania proti VHB sa zo začiatku odporúčalo preočkovať po 5 rokoch po základnej schéme (bolo to aj v príbalovom letáku). Neskôr sa od preočkovania upustilo, na základe dostupných údajov o imunogenicite a účinnosti vakcín, keďže jednotlivé štúdie sú longitudinálne a vakcinované osoby sa sledujú viacero rokov (podľa dizajnu štúdie, na čo je zameraná). O tejto téme sa neustále diskutuje na odborných fórach. Posledný konsenzus je, že ak má vysoko rizikový jedinec (buď zo zdravotných dôvodov alebo ako vo Vašom prípade z profesionálnych dôvodov) zvýšené riziko expozície týmito vírusmi a nemá protektívne hladiny protilátok po základnom očkovaní, tak sa odporúča podať 1 dávku vakcíny a po 1 mesiaci skontrolovať tvorbu protilátok. Ak budete mať pozitívny výsledok (protektívne hladiny), tak nemusíte dostať žiadne ďalšie dávky. Ak budete mať negatívne protilátky, tak sa odporúča podanie ešte jednej dávky s následnou kontrolou protilátok o 1 mesiac. Ak sa ani vtedy nevytvoria, tak budete pravdepodobne non-responder na vakcínu a nemá zmysel Vás ďalej očkovať. V každom prípade sa Vám po očkovaní aktivujú aj iné imunologické mechanizmy, ktoré Vám indukujú určitý stupeň imunologickej ochrany. Otázka úhrady za vakcínu má legislatívny podklad vo Vyhláške č. 585/2004 a jej novely, kde je zadefinované, ktoré očkovanie je u akých osôb indikované a úhradu následne rieši kategorizácia. Očkovanie proti VHB u osôb profesionálne exponovaných má hradiť podľa toho zamestnávateľ a nie zdravotná poisťovňa, sú na to možnosti – zo sociálneho fondu a podobne. Ale v praxi to funguje tak, že je to vyslovene na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Ale v princípe s Vami súhlasím, že je to diskriminácia. Zdravotníci väčšinou všetko musia v zmysle Hippokratovej prísahy a oni nech sa starajú o seba sami ako vedia. Skúste sa obrátiť s požiadavkou o úhradu na zamestnávateľa v zmysle platnej legislatívy.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.