LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Otázky matky štvormesačného bábätka….

Anna:

Dobrý deň,

aktuálne máme doma 4-mesačné bábätko, u ktorého prišiel čas podľa platného očkovacieho kalendára na prvé očkovanie hexavakcínou. Vzhľadom na to, že nám naša pediatrička pred očkovaním nezodpovedala všetky naše otázky ohľadom vakcinácie, nedovolili sme našu dcéru za očkovať. Namiesto odpovedí na naše otázky sa nám dostala do rúk brožúra Sprievodca očkovaním a po jej prečítaní sa vlastne začalo moje ďalšie hľadanie informácií a odpovedí na moje otázky v súvislosti s očkovaním.

Preto sa na vás obraciam, lebo by som bola rada, keby ste mi poskytli odpovede na tieto otázky i vy ako jeden zo zdrojov informácií.

MUDr. Šimurka, PhD.

Otázka č. 1: Je rozdiel v reakciách na očkovanie u dojčených a nedojčených detí?

Všeobecne je imunogenicita (schopnosť vyvolať imunitnú odpoveď) vyššia u dojčených detí. Osobitnou skupinou je očkovanie živou vírusovou vakcínou proti rotavírusom podávanou kvapkami (ústami). Napriek určitýmn obranným látkam v materskom mlieku je efektivita očkovania dojčených detí porovnateľná s očkovaním nedojčených.

Otázka č. 2: Dostávajú novorodenci v súčasnosti nejaké očkovanie
automaticky ešte v pôrodnici? Mala som za to, že očkovanie proti TBC
je od začiatku roka 2012 zrušené.

Očkovanie proti TBC (BCG vakcína) nie je už v povinnom očkovaní, očkujú sa len rizikové skupiny. V pôrodnici sa môžu očkovať ešte rizikové deti proti hepatitíde B (ak je matka nosičom antigénu hepatítídy B – HBsAg). Očkovať všetkých novorodencov proti hepatitíde B po pôrode sa odporúča v mnohých štátoch (aj napr. v USA).

Otázka č. 3: Ako súvisí SIDS s očkovaním?

Otázka má širší charakter. Predokladá sa, že práve očkovaním sa znížil výskyt SIDS. Imnunizáciou proti invazívnym infekciám (u nás proti hemofilovi typu B a pneumokokom) sa znížil výskyt invazívnych ochorení, ktoré niekedy pri úmrtí v úvode infekcie mohli byť považované za náhle úmrtie, bez poznania infekčnej príčiny, pokles po zavedení do povinného očkovania je skokový. Očkovanie sa nepovažuje za rizikový faktor SIDS (http://www.cdc.gov/vaccinesafety/Concerns/sids_faq.html)

Otázka č. 4: Prečo sa vakcína proti pneumokokom podáva spolu s

hexavakcínou? Môžem toto simultánne podanie odmietnuť?

Cieľom očkovania v dojčenskom veku je snaha čo najskôr zabezpečiť imunitnú ochranu deťom v najrizikovejšom období života. Preto sa odporúča očkovanie už v 10. týždni života. Zistené je, že podanie oboch vakcín zabezpečuje takú istú imunitnú odpoveď ako keby boli podané osobitne po sebe. Pri odmietnutí simultánneho podania sa oneskoruje zabezpečenie ochrany proti závažným infekciám. Zároveň sa dieťa stresuje dvakrát (očkovaním). Racionálne nie je dôvod neočkovať simultánne. Sukcesívne sa môžu podať vakcíny v akomkoľvek časovom odstupe (neživé vakcíny).

Otázka č. 5: Je lepšie očkovať proti pneumokokom 10-valentnou alebo
13-valentnou konjugovanou vakcínou?

Obe vakcíny sú vysoko efektívne a spĺňajú ochranu pred invazívnymi infekciami, 13 valentná vakcína má vzhľadom na jej pokračovanie zo 7 – valentnej už dlhodobé výsledky (s ňou sú skúsenosti už od roku 2000), s 10 – valentnou vakcínou nie sú skúsenosti s kolektívnou imunitou. 13 – valentná vakcína sa dopláca (je drahšia), 10 valentná chráni proti 10 najvážnejším sérotypom pneumokokov, 13 – valentná proti trinástim. 13 je viac ako 10.

Otázka č. 6: Z akého dôvodu je súčasťou hexavakcíny aj očkovacia látka
proti vírusovej hepatitíde B? Aká je pravdepodobnosť, že sa moje
4-mesačné dieťa nakazí vírusovou hepatitídou B? Z logiky veci mi
vyplýva, že ak už chceme očkovať povinne proti hepatitíde, prečo
neočkujeme povinne proti hepatitíde A, ktorá je iba medzi odporúčanými
očkovaniami a v porovnaní s hepatitídou B existuje o mnoho väčšia
pravdepodobnosť, že sa dieťa nakazí hepatitídou A?

Opäť širšia otázka na diskusiu. Hepatitída B získaná perinatálne alebo v prvých mesiacoch života je veľmi závažné ochorenie s pomerne veľkou pravdepodobnosťou prechodu do chronicity a tým aj s následkami. Celkovo hepatitída B je klinicky omnoho závažnejšie ochorenie, má pravdepodobnosť prechodu do chronického štádia a celoživotné následky (cirhóza až prechod do rakoviny pečene), preto aj náklady na liečbu hepatitídy B sú mnohonásobne vyššie ako u hepatitídy A. Stále máme u nás matky v chronickom štádiu (nosičky HBsAg), prichádzajú k nám napr. cudzinci, kde riziko nosičstva je relatívne vysoké (hlavne z juhovýchodnej Ázie). Je pravdou, že riziko získania hepatidíy B je u neočkovaných skôr v adolescentnom a mladom dospelom veku, ale z celopopulačného hľadiska je očkovanie v dojčenskom veku najefektívnejšie, očkovať možno už novorodencov. Proti hepatitíde A sa dá očkovať až po 1. roku života, rizikové skupiny sa očkujú, rizikové lokality sú známe.

Otázka č. 7: Prečo sa očkuje proti 6 chorobám dokopy a nie zvlášť?
Každé ochorenie predsa predstavuje pre imunitný systém záťaž, či sa
mýlim? Keď sa očkuje trojzložkovou vakcínou, telo bojuje proti 3
chorobám, keď šesťzložkovou vakcínou, tak telo predsa bojuje proti 6
chorobám. Je to ako keby som dostala angínu a ovčie kiahne dokopy,
nie?

Nie. Z infekčného agens je v nových vakcínach vybratá na očkovanie len časť, napr. z povrchu vírusu alebo baktérie, ktorá je schopné vyvolať imunitnú odpoveď ako celý virus alebo baktéria. V minulosti sa desaťročia deti očkovali trojzložkovou vakcínou (DiTePer) s celobunkovou zložkou baktérie čierneho kašľa (takouto očkovacou látkou som zaočkovaný ja a pravdepodobne aj Vy). V súčasnosti sa očkuje očkovacou látkou, ktorá má napr. z baktérie čierneho kašľa vybraných len niekoľko antigénov, ktoré su schopné vyvolať ochranu ako keby bola podaná celá baktéria (tá mala v starej očkovacej látke asi 3000 antigénov!). Znamená to, že v súčasnosti je záťaž imunitného systému pri očkovaní proti 6 chorobám a zároveň proti pneumokokom niekoľko desaťnásobne nižšia ako desaťročia v minulosti pri očkovaní DiTePer.

Otázka č. 8: Dá sa na Slovensku očkovať aj proti každej chorobe zvlášť?

Nie. Napr. proti čiernemu kašľu možno očkovať len v kombinácii s diftérou (záškrt) a tetanom. Podobne nie je možné očkovať čisto proti diftérii, tu je minimálne kombinácia s tetanom.

Otázka č. 9: Kde mám istotu, že moje dieťa bude mať iba malé
nekomplikované nežiaduce reakcie?

Je to vysoká pravdepodobnosť, podľa pravdepodobnosti štúdií, v nich je analyzovaných tisíce až desať tisíce detí pre jednotlivé vakcíny.

Otázka č. 10: Čo sa stane ak posuniem povinné očkovania napr. o 1 rok?
Je rozdiel v reakciách u dojčiat a u batoliat starších ako 1 rok?

Pri odložení očkovania detí nechávate svoje dieťa nechránené v najrizikovejšom období života, vtedy je pri získaní ochorenia najťažší priebeh a najvyššie riziko následkov. Napríklad na Slovensku sme robili analýzu invazívnych pneumokokových infekcií (hnisavý zápal mozgových blán a sepsy – otrava krvi) u hospitalizovaných detí do 5 rokov veku. Bolo to v rokoch 2001 – 2003. Zistili sme 22 prípadov, 12 bolo u detí do 1 roku. 36 % detí zomrelo, najstaršie z nich malo 15 mesiacov (sledované deti boli do veku 5 rokov) Vtedy sa ešte neočkovalo. Ak posuniete očkovanie o 1 rok, tak vlastne dieťa toto najrizikovejšie obdobie bude ohrozované a bude už mať za hlavným benefitom očkovania. Je rozdiel medzi reakciami u dojčiat a batoliat. Aj preto, že po 1. roku života sa očkujú niektoré ochorenia menejkrát (miesto trikrát je to v 2. roku dvakrát – pneumokok, po 2. roku jedenkrát, podobne hemofilus).

Otázka č. 11: Prečo sa zrušilo povinné očkovanie proti tuberkulóze?
Veď aj toto očkovanie bolo dlhé roky “potrebné” a “neškodné”.

Výskyt tuberkulózy na Slovensku začal spĺňať kritéria ukončenia očkovania novorodencov určené Svetovou zdravotníckou organizáciou (menej ako 10 prípadov TBC na 100 000 obyv.). Očkujú sa však definované rizikové kontakty.

Otázka č. 12: Z akého dôvodu musím platiť pokutu, ak chcem iba posunúť
očkovanie o rok?

Dieťa je ohrozované závažnosťou priebehu infekčnými ochoreniami najviac v prvom roku života, kedy má najslabšiu ochranu vzhľadom na nezrelý imunitný systém. Takto ho nechávate ohrozené v období života. O “platení pokuty” rozhodujú orgány verejného zdravotníctva podľa stanovených legislatívnych noriem, pri odložení očkovania je sankcionovanie zvažované.

Otázka č. 13: Ak požiadam o posun očkovania, musím si platiť
vakcíny zahrnuté v povinnom očkovacom kalendári sama alebo je
zdravotná poisťovňa povinná ich uhradiť? Pediatrička mi povedala, že
ak sa neaplikuje očkovacia látka v čase určenom očkovacím kalendárom,
musím si vakcínu uhradiť sama. Poisťovňa ju uhradí iba vtedy, ak
doložím správu od odborného lekára – špecialistu, že očkovanie bolo
posunuté kvôli vážnym zdravotným komplikáciám.

Hradenie závisí od podmienok zdravotnej poisťovne (rôzne poisťovne nemusia mať rovnaký prístup), je to prístup platcu zdravotníckych služieb.

Otázka č. 14: Prečo sa napr. očkovanie proti rotavírusom môže
uskutočniť iba do ukončeného 6. mesiaca?

Pretože klinické štúdie boli robené len u detí do 6 mesiacov života. Päťvalentnej rotavírusovej vakcíne bol t. r. rozšírený interval očkovania do 8 mesiacov veku.

Otázka č. 15: Je potrebné (vhodné) dodržiavať po očkovaní nejaké
karanténne opatrenia?

Nie sú potrebné. Vždy je vhodné nezaťažovať dieťa, počítať s tým, že imunitný systém je “zamestnaný”, čo sa aj v miernej miere prejavuje.

Otázka č. 16: Existuje reálna šanca, že dieťa ochorie na choroby proti
ktorým sa očkuje v rámci povinného očkovacieho kalendára? A čo sa
potom stane – môžem platiť nejakú pokutu alebo byť trestne stíhaná?

Predpokladám, že myslíte o Vašom dieťati ako neočkovanom. Táto otázka je otvorená. Ak by od Vášho dieťaťa následne ochorelo iné dieťa, napr. ktoré malo kontraindikácie očkovania (imunodeficit, onkologické ochorenie a pod.), tak sú k tejto situácii aj paragrafy trestného zákonníka a postih osoby.

Otázka č. 17: Môžu nezaočkované deti navštevovať štátnu materskú škôlku?

V súčasnosti áno, je trend a tlak aby – podobne ako vo viacerých štátoch EÚ – boli legislatívne obmedzenia.

Otázka č. 18: V tehotenstve som mala tehotenskú cukrovku, moja matka
mala cukrovku II. typu, aj moja teta z matkinej strany má cukrovku II.
typu. Je možné predpokladať vyššie riziko vzniku cukrovky v súvislosti
s očkovaním u našej dcéry? Pediatrička mi povedala, že očkovanie
cukrovku nemôže spôsobiť a ak sa cukrovka u dieťaťa prejaví, prejavila
by sa tak či tak aj bez očkovania. Detská endokrinologička mi pri
nedávnej kontrole povedala, že deti matiek s tehotenskou cukrovkou
majú vyššie riziko vzniku nielen cukrovky, ale aj metabolizmu, tukov,
porúch štítnej žľazy a preto ich treba sledovať. Priznám sa, na
očkovanie som sa jej nepýtala, lebo ma to vtedy nenapadlo.

Cukrovka II. typu je metabolická zmena, ktorá súvisí s metabolizmom tukov a cukrov, smeruje k predčasnému postupu aterosklerózy, je úplne iným ochorením ako cukrovka 1. typu, ktorá je typická pre detský vek. Tá súvisí s autoimunitným procesom, je tu súvislosť s virusovými infekciami. Očkovanie ako vyvolávacia príčina je jednou z tém antivakcinačných aktivistov. K tejto otázke bolo už vyslovených opakovane viacero stanovísk. Podľa súčasných poznatkov vakcinológie nemá očkovanie súvislosť s rozvojom cukrovky u detí. Jedná sa o časovú súvislosť.

Otázka č. 19: V akom rozsahu by mala byť vykonaná zdravotná prehliadka
pred očkovaním?

Očkovanie sa vykonáva zvyčajne v termíne zákonne stanovenej preventívnej prehliadky, ktorá má legislatívne pre jednotlivé vekové obdobia určený rozsah vyšetrení. Dôležitá je informácia o zdravotnom stave aj od rodiča (bezprostredná anamnéza pred vyšetrením).

Otázka č. 20: Súčasťou niektorých vakcín je aj formaldehyd, čo ma
úprimne povedané prekvapilo, pretože formaldehyd je karcinogénna látka
a ak sa nachádza napr. v detských hračkách, tak sú okamžite stiahnuté
z trhu. A pritom v rámci očkovaní sa formaldehyd pichá priamo do tela
detí????????

Množstvo zbytkového formaldehydu, ktorý sa použil pri inaktivácii vírusov a detoxikácii toxínov určených na imunizáciu je bezpečné. Formaldehyd si tvorí aj organizmus sám a pracuje s ním, už u novorodenca je ho mnohodesaťnásobne viac ako je v jednej vakcíne. Podrobnejšia odpoveď  je napr. na stránke o bezpečnosti vakcín od FDA  http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/SafetyAvailability/VaccineSafety/ucm187810.htm

Otázka č. 21: Môže dieťa očkované proti čiernemu kašľu ochorieť na
čierny kašeľ? Resp. môže dieťa očkované proti nejakej chorobe ochorieť
danou chorobou?

Áno, ale je pravidlom, že priebeh je klinicky neporovnateľne miernejší a kratší, ochorenie nemá životohrozujúci priebeh a zvyčajne zabráni hospitalizácii. Podobne je to aj pri rotavírusovej infekcii.


COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.