LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je nutné po očkovaní proti ovčím kiahňam ostať s dieťaťom doma nejakú dobu?

Dada:

Je nutné po očkovaní proti ovčím kiahňam ostať s dieťaťom doma nejakú dobu (ako v prípade nakazenia kiahňami) alebo sa môže chodiť vonku? Môže sa chodiť po očkovaní vonku “na slnko”? Ak máme vakcínu, ktorá expiruje 04/2012, môžeme ju ešte použiť alebo radšej nie? Zástancovia očkovania tvrdia, že po očkovaní sa získa imunita aj proti pásovému oparu. Odporcovia očkovania tvrdia, že práve po očkovaní je zvýšené riziko pásového oparu. Ako to teda je?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

1) po očkovaní proti ovčím kiahňam nie je nutné držať dieťa v izolácii, dieťa môže chodiť vonku aj medzi iné zdravé deti, prenos vakcinálnych vírusov na iné osoby je extrémne zriedkavý a aj to len od osôb, ktoré mali po očkovaní výsev vyrážiek.

2) dieťa môže chodiť vonku “aj na slnko”, aj keď všeobecne deti chránime pred priamym slnkom. Po očkovaní sa môžu vyskytnúť vedľajšie reakcie v zmysle výskytu malého množstva drobných vyrážiek, ale nie typických ako pri kiahňach, ktoré skoro spontánne zmiznú, vtedy logicky nie je vhodné vystavovať kožu priamemu slnku.

3) vakcína sa môže použiť do konca expiračnej doby, teda v prípade uvedenia 4/2012 je to 30.4.2012.

4) vyššie riziko vzniku pásového oparu nezávisí od toho, či ste prekonali prirodzenú infekciu alebo ste dostali vakcínu proti kiahňam. V oboch prípadoch sú vírusy prítomné v nervových gangliach hlavových a miechových nervov, len je rozdiel v tom, že po ochorení tam prežívajú v tzv. latentnom štádiu živé tzv.”divé” vírusy a po vakcíne sú to vakcinálne oslabené vírusy. Živé vírusy majú logicky vyššiu infekciozitu. K aktivácii týchto “spiacich” vírusov dôjde v dôsledku poklesu imunity u jedinca, či už z dôvodu veku (veľmi malé deti alebo starší ľudia), z dôvodu námahy, stresu, alebo iného závažného ochorenia, ale aj užívania liekov, ktoré znižujú imunitu. Vtedy sa tieto vírusy stávajú aktívnymi a vyvolajú pásový opar. Najmä u detí je zvýšený výskyt pásového oparu v súvislosti s prekonanou prirodzenou infekciou kiahní do veku 1 roka, pripisuje sa to zníženej bunkovej odpovedi v tomto veku. Najviac klinických skúsenosti s očkovaním proti kiahňam majú v USA, kde plošne očkujú už vyše 15 rokov. Práve odtiaľ sú klinické informácie o tom, že ak sa vyskytne pásový opar po očkovaní, je jeho priebeh omnoho miernejší oproti jedincom, ktorí majú pásový opar po kiahňach. Aj výskyt postherpetickej neuralgie (bolesti v mieste puchierov) je výrazne nižší u očkovaných jedincov. Z puchierikov pásového oparu sa spravidla identifikujú divé a nie vakcinálne vírusy, takže sa v mnohých prípadoch predpokladá, že sa pásový opar vyskytol skôr po prirodzenej infekcii, ktorú mali jedinci pred alebo po očkovaní, len o tom nevedeli kvôli miernemu priebehu. V USA, kde sa plošnej očkuje proti kiahňam je licencovaná aj vakcína proti pásovému oparu a je odporúčaná pre osoby staršie ako 60 rokov.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.