LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Mohol sa syn nakaziť kiahňami v škôlke, keď sme ho zaočkovali týždeň po kontakte s chorým?

Alexandra:

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o informáciu, po akej dobe nastupuje účinok vakcíny Varivax. V letáku k vakcíne Varivax na adcc som sa dočítala, že efekt očkovania nastáva až po uplynutí 6 týždňov po podaní očkovacej látky, na Vašej stránke som našla informáciu, že začiatok účinku vakcíny po jej aplikácii nastupuje po 14 dňoch. Máme takúto situáciu: 9.2. bolo v škôlke dieťa, u ktorého sa 12.2. zistili ovčie kiahne, toto dieťa do škôlky od 10.2. nechodí. Syna (4,5-ročný) sme po porade s detskou lekárkou dali očkovať 16.2. s tým, že je možné, že syn je už v inkubačnej dobe a vakcína nezaberie. Syn zatiaľ kiahne nedostal (dnes tj. 23.2. je to 14 dní po možnom kontakte s vírusom a súčasne 7 dní po očkovaní), v škôlke sa dnes ale prejavili kiahne na ďalších deťoch. Ak syn počas nasledujúcich cca 14 dní neochorie, môžem, prosím, predpokladať, že sa od prvého chorého dieťaťa (9.2.) nenakazil, ale stále sa mohol nakaziť od ďalších detí, u ktorých sa zistí ochorenie do cca 14 dní (6 týždňov?) po synovom očkovaní? Plánujeme dovolenku, ktorú sme však posunuli, odchádzame po 6 týždňoch od prvej očkovacej dávky. Rozumiem, že očkovanie nechráni na 100%. Môžem Vás ešte poprosiť o informáciu, po akej dobe je najlepšie podať synovi (4,5 roka) druhú dávku vakcíny? Odporúčali by ste mi, prosím, dať ho ešte pred odchodom zaočkovať aj druhou dávkou? Alebo radšej neskôr? Ďakujem pekne.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, dávate mi naozaj hypotetickú otázku, pretože aj ochrana po jednej dávke vakcíny môže byť limitovaná (nižšia) než po kompletnej dvojdávkovej schéme. Očkovanie proti ovčím kiahňam sa odporúča vzhľadom na dlhšiu inkubačnú dobu (14 – 21 dní od nákazy), a to do 72 hodín po kontakte s chorým, pretože do cca 14 dní po podaní vakcíny sa začínajú vytvárať aktívne protilátky, ktoré dokážu neutralizovať vírusy, takže aj keby dieťa bolo v inkubačnej dobe, tak je predpoklad rýchlejšej imunitnej reakcie pri prípadnom prepuknutí ochorenia. Tieto deti, ak aj ochorejú, majú spravidla miernejší priebeh ochorenia. My máme veľmi dobré skúsenosti s účinnosťou vakcíny aj po expozícii, pokiaľ sa vakcína podá do 3 dní po kontakte s chorým (Vášmu synovi sa však vakcína podala trochu neskôr – na 4. deň po kontakte). Pokiaľ syn neochorel po prvom kontakte, tak je predpoklad, že tie ďalšie kontakty (kedy už bol zaočkovaný) ho ohrozia menej. Minimálny odporúčaný interval medzi dávkami je jeden mesiac, maximálny nie je pre deti staršie ako 12 mesiacov striktne definovaný. Pre dospelých sa odporúča interval 4 – 8 týždňov. Vo Vašom prípade choďte spokojne na dovolenku (ak dovtedy syn neochorie, čo by už veľmi nemal) a zaočkujete syna druhou dávkou, keď sa vrátite. Ja osobne by som to takto urobila.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.