LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Môžem sa proti kiahňam očkovať, aj keď som ich už možno prekonala?

Lenka:

Moja sestra v detstve prekonala varicellu, ale ja som ju s najväčšou pravdepodobnostou nedostala. Moji rodičia tvrdia, že sme boli stále spolu so sestrou v čase choroby, ale nemala som vyrážky. Teraz mám malého syna, ktorý zrejme dostane po nástupe do škôlky varicellu. Chcem sa spýtať, či hrozí nejaké riziko, ak by som sa dala očkovať proti varicelle, ak som ju náhodou prekonala? Nechcem totiž prekonávať varicellu vo veku 33 r., prípadne neskôr. Ak sa dám zaočkovať, po akej dobe môžem absolvovať ďalšie očkovanie proti tetanu a záškrtu?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Pokiaľ si Vaši rodičia s istotou pamätajú, že ste nemali vyrážky ani iné prejavy ochorenia, pravdepodobne ste varicellu neprekonali. Aj keď je možný mierny priebeh ochorenia, zvyčajne s výsevom aspoň niekoľkých vyrážiek. Za potvrdené ochorenie sa považuje typický priebeh ochorenia, potvrdený lekárom alebo laboratórne vyšetrenie pri atypickom priebehu (avšak v akútnej fáze alebo v rekonvalescencii), čo je vo Vašom prípade nemožné, keďže spomínate obdobie detstva.

Navrhujem požiadať o vyšetrenie IgG protilátok proti varicella – zoster vírusu a v prípade negativity Vám odporúčam sa zaočkovať 2 dávkami vakcíny v príslušných odstupoch. Zároveň aj prekonanie ochorenia nie je kontraindikáciou očkovania. Váš imunitný systém (ak ste kiahne prekonali) zareaguje na vakcínu rovnako, ako by sa stretol so živými vírusmi od chorého človeka. Prostredníctvom imunologických mechanizmov (imunologická pamäť) sa odštartuje imunitná odpoveď v zmysle tvorby protilátok vždy, keď sa s vírusmi stretnete, avšak s tým rozdielom, že vo vakcíne sú vírusy oslabené, teda ochorenie nevyvolajú. Rozhodne Vám odporúčam sa zaočkovať, priebeh ochorenia u dospelých je ťažký a komplikovaný.

Očkovacia látka proti tetanu a diftérii je neživá. Všeobecné odporúčanie je, že sa nevyžaduje žiaden interval medzi živými a neživými vakcínami, môžu byť podané aj súčasne. Ak sa neočkuje súčasne, tak odporúčame po živých vakcínach (proti osýpkam, mumpsu, rubeole a varicelle) očkovať neživou vakcínou po 2 týždňoch – iba z dôvodu, ak by sa vyskytli fyziologické reakcie medzi 8.-12. dňom v zmysle výsevu mierneho exantému (vyrážiek), aby sa nedávali do súvisu s iným očkovaním ako prípadná alergická reakcia.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.