Očkovanie proti kiahňam

Očkovať sa proti kiahňam v dospelosti? Ktorou vakcínou? Môžem otehotnieť?

Monika:

Budem mať 28 rokov a môj syn 1 rok. V 15 mesiacoch by som ho chcela dať zaočkovať - k základnej vakcíne by som pridala aj ovčie kiahne. Avšak ide aj o mňa: moja mama spomínala, že som neprekonala v detstve ovčie kiahne. Bola som na odbere krvi, spravili mi vyšetrenie na protilátky proti ovčím kiahňam a dnes mi lekárka oznámila, že mám hraničné hodnoty, a že teda mi nevie povedať a nie je isté, či som ich prekonala, alebo nie. Na otázku, či sa môžem dať zaočkovať mi povedala, že je to na mne. Dodala, že ona ešte počas svojej praxe neočkovala dospelých a nie je si istá, či sa to na Slovensku vykonáva... Mám sa vraj informovať aj v lekárňach. Vedeli by ste mi poradiť, čo podľa Vás sú hraničné hodnoty protilátok? Myslíte si, že je očkovanie nutné? Ak áno, akú vakcínu (sólo vakcínu) na ovčie kiahne si mám pýtať v lekárni? Chceli by sme ešte druhé dieťatko a bojím sa, že by som to mohla dostať počas tehotenstva.

 

MUDr. Pavol Šimurka:

Očkovanie proti ovčím kiahňam sa vo viacerých vyspelých krajinách odporúča pre všetky deti. Pri súčasnej možnosti ochrany (pred ochorením napr. v tehotenstve alebo po narodení dieťaťa s prenosom na plod alebo novorodenca) sa odporúča očkovať aj ženy, ktoré varicelu neprekonali.

Hraničné hodnoty protilátok svedčia o spornosti prekonania ochorenia (niekedy ochorenie nemusí byť klinicky jednoznačne manifestovateľné), údaj svedčí tiež o nedostatku ochrany. Ak chcete byť chránená, tak očkovanie je potrebné. U nás jedinou registrovanou sólo vakcínou na ovčie kiahne je Varivax (možno si pozrieť príbalový leták cez vyhľadávač na internete). Očkovaná by nemala byť tehotná žena a nie je žiaduce otehotnieť aspoň 3 mesiace po očkovaní.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi