LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je možné u nás pichnúť Trivivac namiesto Priorixu?

Silva:

Mám 3 otázočky:

1. Ak má dieťa po očkovaní teploty, má alebo nemá sa mu podať liek na ústup teploty? Lebo som čítala, že by sa teplota po očkovaní nemala liekmi znižovať, lebo sa tým zníži tvorba protilátok, lebo že teplota = vytváranie dobrej imunitnej odpovede. Takže, ak nám sestrička poradila, že po očkovaní hneď aj preventívne dať liek na zníženie teploty, čo som aj dala, lebo syn mal teplotu, tak som mu tým poškodila a tých protilátok si nevytvorí toľko?

2. Je možné u nás pichnúť Trivivac namiesto Priorixu? Že vraj je táto vakcína z pohľadu nežiadúcich neurologických porúch šetrnejšia. Syn má zlú reakciu na žĺtko, tak preto Trivivac. Je u nás dostupná? Ktoré štáty dávajú Trivivac a nie Priorix?

3. Je u nás dostupná vakcína Infanrix polio a dá sa pichnúť, ak nechcem dať 3. dávku hexavakcíny? Je hradená štátom? Alebo aká je alternatíva?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Takže ideme poporiadku:

1. Áno, je dostupná štúdia, ktorá potvrdila zníženú imunogenicitu vakcín po podávaní antipyretik, ale pred očkovaním. Jednalo sa konkrétne o profylaktické podávanie Paralenu pred očkovaním hexavakcínou a pneumokokovou vakcínou. Zistila sa síce znížená protilátková odpoveď, ale nie až do tej miery, že by boli vakcíny neúčinné a muselo by sa očkovať znova. Ale je tu potenciálne riziko nižšej ochrany. Táto súvislosť sa nepotvrdila medzi očkovaním a podávaním ibuprofenových antipyretík. Ak ste podávali lieky proti teplote po očkovaní, tak je to v poriadku. Všeobecne nie je dôvod na podávanie liekov proti teplote dopredu, keď ešte nemajú teplotu, veď sú to lieky na zníženie teploty. Teplota je fyziologický obranný mechanizmus, aj po očkovaní sa teplota považuje za fyziologickú očakávanú reakciu. Iste, pokiaľ je vysoká teplota nad 39 °C, vtedy je potrebná profylaxia proti kŕčom z teploty, podávajú sa benzodiazepíny. Rozhodne preventívne podávanie liekov proti teplote pred očkovaním neodporúčam.

2. Vakcína Trivivac je vyrábaná v ČR, jej zloženie je temer identické s inými vakcínami MMR (vrátane Priorixu). V SPC sa síce uvádza , že československý kmeň parotídy má menej nežiadúcich neurologických účinkov, ale na druhej strane v Čechách vypukli v posledných rokoch opakované epidémie parotídy aj u očkovaných jedincov, tak sa špekulovalo, či to nebude tým, či nie je to príliš oslabený kmeň vírusov, ktorý je síce menej reaktogénny ale potom nezabezpečí dostatočnú tvorbu protilátok a ochranu pred prirodzenou infekciou. Akurát v SPC Priorixu sú detailnejšie popísané nežiadúce reakcie, ale v podstate sú rovnaké. Frekvencia výskytu sa nedá vyhodnotiť, keď Trivivacom očkujú iba v ČR (Európa) a ešte myslím niekde v Ázii (to naozaj neviem). Priorixom sa očkuje skoro v celej Európe. Schéma očkovania Trivivacom je iná ako Priorixom u nás. Druhá dávka sa u Trivivacu podáva o 6 – 10 mesiacov po prvej dávke (v ČR sa očkujú druhou dávkou 2 ročné deti) a u nás je to až v 11. roku veku. Ja nemám dostupné relevantné informácie o nižšom výskyte neurologických komplikácii pri porovnaní týchto dvoch vakcín v prospech niektorej. Ani alergická reakcia na vajíčko nie je kontraindikáciou očkovania týmito vakcínami, lebo neobsahujú vaječné proteíny (neviem aký typ reakcie mal Váš syn). To sú medzinárodné odporúčania. Navrhujem očkovanie v špecializovanej ambulanci po zhodnotení „tej zlej reakcie na žĺtok“.

3. InfanrixPolio je u nás dostupná vakcína a hradí sa iba na preočkovanie v 6. roku veku. Neviem, z akých dôvodov nechcete podať hexavakcínu, lebo ak podáte iba InfanrixPolio, tak nebude mať Vaše dieťa kompletné očkovanie proti hepatitíde B a hemofilovým invazívnym infekciám. Proti hemofilom by teoreticky stačili aj dve dávky, ale očkovanie proti hepatíde B nebude mať kompletné, teda ani dostatočnú dlhodobú ochranu. Ostatné zložky a aj množstvo sú rovnaké (zložky proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu a poliomyeliíde), v hexavakcíne je naviac iba polysacharid Haemophilus influenzae typu „b“ a jeden povrchový antigén hepatitídy B. Tak trochu Vášmu rozhodnutiu preto nerozumiem. Možno neviem okolnosti, ktoré Vás k tomu viedli.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.