Očkovanie proti osýpkam, príušniciam, ružienke

Je normálne, keď u dcérky pretrvávali teploty po očkovaní 4 dni? Čo je pravdy na tom, že očkovanie MMR v kombinácii s paracetamolom sú spojené so vznikom autizmu?

Lenka:

Dobrý deň. Moja 17-mesačná dcéra bola v stredu očkovaná MMR vakcínou, 4 hodiny na to jej vystúpila teplota nad 38. Dva dni, teda štvrtok a piatok, mala teploty medzi 38,7 - 39,6. Dnes je sobota, teploty jej už mierne klesli, má ich medzi 37,5 a 38,5. Chcem sa opýtať, či je takáto reakcia normálna a kedy by jej mali teploty ustúpiť úplne. Či je normálne, že tak dlho teplotuje. Okrem teploty jej zatiaľ nič nie je, nemá zapálenú nôžku, kde ju očkovali, nemá soplíky, nekašle, jesť jej chutí. Teploty som jej dva dni znižovala na striedačku Nurofenom a Panadolom a k tomu smeruje aj ďalšia moja otázka. Prečítala som si teraz jeden článok o súvislosti medzi očkovaním MMR vakcínou a paracetamolom, v ktorom sa píše "Ukázalo sa tiež, že zrážanie horúčky paracetamolom u detí po očkovaní MMR vakcínou (proti osýpkam, príušniciam (mumpsu) a ružienke), je štatisticky významne spojené so vznikom autizmu" http://www.slobodavockovani.sk/news/co-mozno-neviete-o-ockovani-12-cast-vitalita-8-2012/ Čo je na tom podľa Vás pravdy?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, vzostup teploty patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce očakávané príhody po každom očkovaní. Pokiaľ to nie sú dlhotrvajúce vysoké teploty nad 39,5 st. C, považuje sa zvýšenie telesnej teploty za očakávanú reakciu po očkovaní mierneho stupňa. Na znižovanie teploty sa u nás aj vo svete bežne podávajú ibuprofenové alebo paracetamolové lieky. Položim teda otázku: Koľko všetkých detí na svete užije paracetamol pri teplote? Dajme tomu, že temer 90 - 99,9 % detí, z toho bude celkom určite nejaké percento detí, ktoré majú genetickú predispozíciu na vznik poruchy autistického spektra (PAS). Takže je logické, že skoro všetky deti s poruchou autistického spektra určite užívali na zrážanie teploty paracetamol a keďže MMR vakcína sa podáva medzi 15. - 18. mesiacom veku, kedy sa aj začínajú prvé viditeľné príznaky PAS, tak ani netreba robiť nejakú rozsiahlu epidemiologickú štúdiu a môžeme konšpirovať s tým, že tie príznaky sa objavili po vakcíne a ešte aj po paracetamole. Čo je síce pravda, že sa objavili "po" ale nie "kvôli". Ak by išlo o príčinnú súvislosť, tak by všetky deti, ktoré užívali paracetamol po MMR vakcíne, museli byť autistické, čo teda naozaj nie je pravda.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi