Očkovanie proti osýpkam, príušniciam, ružienke

Očkovať dcérku MMR vakcínou, keď má od posledného očkovania neustále zvýšenú teplotu alebo počkať na vyjadrenie imunológa?

Andrea:

Dobrý deň. Rada by som sa informovala. V apríli dcérka absolvovala povinné tretie očkovanie. V septembri jej mala byť podaná MMR vakcína. Problém je však v tom, že od posledného očkovania má neustále zvýšenú telesnú teplotu. Pohybuje sa v rozmedzí 37,1 - 37,5, niekedy aj 37,7. Zvýšenú teplotu má hlavne ráno a kulminuje okolo obeda. Vzhľadom na to jej pani doktorka MMR vakcínu doteraz nepodala. Neviem, či je to dôsledok očkovania, alebo sa niečo deje s jej imunitným systémom. Odbery krvi dopadli dobre, všetky výsledky má ukážkové. O týždeň je objednaná na imunológiu. Ako máme postupovať? Chcem ešte podotknúť, že dcérka má posunuté očkovanie na odporučenie imunológa. Prvýkrát bola zaočkovaná v 9. mesiaci, o mesiac bude mať dva roky. Každé očkovanie sme prežili s dvoj až troj-dňovými 39°C teplotami. Celé očkovanie sa nám ťahá, lebo je často prechladnutá. Pani doktorka tvrdí, že soplenie nie je kontraindikácia, ale ja sa bojím a nechcem nič riskovať. Ako máme postupovať? Máme počkať na vyjadrenie imunológa? Čo keď sa jej stav tak rýchlo nezlepší a zvýšená telesná teplota bude dlhodobejší jav? Dokedy môžme očkovanie odkladať? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, podľa popisu klinických ťažkostí u dieťaťa je už teraz vhodnejšie počkať na vyjadrenie imunológa. Pokiaľ imunológ vylúči závažnú vrodenú poruchu imunity, ktorá by bola kontraindikáciou na očkovanie živou MMR vakcínou, potom sa dieťa môže očkovať podľa aktuálneho klinického stavu. Zvýšená teplota môže mať viacero príčin, niekedy sa príčina neobjasní a k úprave termoregulácie dôjde postupne. V každom prípade sa musia vylúčiť všetky možné príčiny zvýšených teplôt. Dieťa je už dosť veľké na to, aby sa mohli realizovať rôzne imunologické vyšetrenia zamerané aj na autoimunitné choroby a podobne. Pokiaľ dieťa len soplí, nie je to kontraindikácia očkovania, pretože sopliť môže dlhšiu dobu, najmä v zimných mesiacoch. Dôležité je vylúčiť nejaké rozbiehajúce sa vážne ochorenie. Odklad očkovania je zo zdravotného hľadiska možný, môže byť aj dlhodobý, avšak s rizikom, že dieťa je stále neimúnne voči nákaze týmito infekčnými patogénmi, ak sa s nimi dostane do kontaktu.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi