LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je možné podať vakcíny oddelene napr. s 2-týždňovým odstupom aj napriek tomu, že pri prvom očkovaní boli podané naraz?

Michaela:

Dobrý deň, dala som dcérku očkovať v 3 a pol mesiaci očkovacími vakcínami hexa, prevenar13 a rotarix. Po očkovaní mala zvýšenú teplotu nad 38 asi deň a pol. Následne bola 3 týždne plačlivá, veľmi podráždená, neprejavovala záujem o hru, čo pred očkovaním bola už veľmi vnímavá, ďalej sa jej narušil výrazne nočný spánok (pred očkovaním sa budila 2 – 3x výlučne na kojenie, teraz je to každú pol hodinu až hodinu, či už žiada prsník alebo chce byť len upokojená, spánok má veľmi plytký, niekedy sprevádzaný plačom). Proti očkovaniu ako takému nemám nič a rátam i s nepríjemnými vedľajšími účinkami. Čo by som však chcela je, že by sa vakcíny v budúcnosti podávali samostatne aspoň s 2-týždňovým odstupom. Je to, prosím Vás, možné napriek tomu, že sa prvýkrát aplikovali naraz? Moja pediatrička mi to zamietla, že je to príliš stresujúce pre bábätko a že 2-týždňový rozdiel je príliš dlhý… Vopred ďakujem za odpoveď. Prajem príjemný deň.

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Dobrý deň, očkovať s odstupom napr. 2 týždne, to sa prakticky aj nezriedka robí. Odborníci – pediatri uvedený postup nevítajú. Aj keď sa reakcia po očkovaní všetkými vakcínami zdá “náložou” pre dieťa, tieto očkovania dohromady sú len zlomkom “nálože” oproti jednej vakcíne, ktorá sa používala desaťročia a ktorú ste zažili Vy a napr. aj ja (proti starej DiTePer, záškrt – tetanus – čierny kašeľ). Je pravda, že horúčka, opuch v mieste vpichu a tým aj bolestivosť sú pri očkovaní naraz väčšie, treba si však uvedomiť, že sa vytvára imunitná odpoveď a ochrana proti viac ako 20 ochoreniam (13 pneumokokovým, záškrt, tetanus, čierny kašeľ, 3 detské obrny, hemofilová infekcia, žltačka typu B a rotavírusová infekcia). Čo vnímame ako väčšie negatívum pri 2 očkovaniach, je pre dieťa rizikovejšie – 2x návšteva lekára, 2x rizikové prostredie v ambulancii, pichanie v dvoch časových obdobiach a 2x vnímanie bolesti (aj keď zdanlivo menšej) a stresu okolo očkovania (aj pre rodiča) a tým fixovanie strachu z očkovania. Podobne aj ťažkosti po očkovaní (spánok, atď.) logicky pri uvedených zmenách v organizme pri budovaní ochranných protiinfekčných systémov sú v uvedenom intervale pochopiteľné. Osobne rozdeliť očkovanie neodporúčam, takýto postup, očkovať na 2-krát, je ale možný (zároveň zbytočne zaťažujúci – dieťaťa, rodiča, lekára a systém).

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.