LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Nezaťažuje Prevenar organizmus viac ako Synflorix? Existuje nejaká štúdia, ktorá tieto vakcíny porovnáva? Je lepšie podať pneumokokovú vakcínu spolu s rotavírusovou alebo ich radšej oddeliť?

Daniel:

Takže odporúčate očkovanie prevenarom pred synflorixom?

  1. Nezaťažuje prevenar organizmus dieťaťa viac tým, že pozostáva z viacerých zložiek (chceme to skombinovať aj s rotavírusmi)?
  2. Má zmysel očkovať prevenarom, keď obsahuje látky proti chorobám, ktoré sa u nás nevyskytujú (okrem jedného podtypu)?
  3. Existuje nejaká štúdia, ktorá tieto dve vakcíny porovnáva?
  4. Je zverejnený výsledok tohto šetrenia? https://www.adc.sk/clanky/zakaz-pouzivania-ockovacich-latok-po-umrti-deti-v-japonsku-nadalej-trva-163.html
  5. Je lepšie podať vakcínu prevenaru alebo synflorixu spolu s vakcínou proti rotavírusom alebo je lepšie pneumokoky oddeliť od rotavírusov (napr. kvôli záťaži na organizmus 2-mesačného 4,74 kg dieťaťa, ktoré je veľmi citlivé na akékoľvek zmeny)?

Za všetky informácie vám vopred ďakujem.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem.

  1. 13-zložková pneumokoková vakcína má celkovo iné zloženie ako 10-zložková, a to nielen v počte sérotypov, ale aj v obsahu prídavných látok (v počte proteínových nosičov a obsahu hliníkových solí), všetky konkrétne informácie ohľadne zloženia máte dostupné na internete v SPC vakcín. Počet antigénov nie je zaťažujúci pre imunitný systém zdravého jednotlivca, ktorý má kapacitu spracovať podstatne viac antigénnych stimulov v priebehu dňa. Vaše dieťa prichádza po narodení do kontaktu s veľkým množstvom antigénnych podnetov, ktoré sa dostávajú do jeho tela vzduchom, potravou, kožou, takže jeho imunitný systém ich permanentne spracováva a Vy o tom ani neviete. Na rozdiel od antigénov z neživých vakcín ide aj o živé mikroorganizmy.
  2. Pneumokokové ochorenia sa u nás vyskytujú, pretože pri nákaze ide o tzv. kvapôčkový (najjednoduchší a najrozšírenejší) medziľudský prenos týchto baktérií z horných dýchacích ciest. Na internete (EPIS) sú rovnako dostupné informácie z Národného referenčného centra od roku 2011 o výskyte pneumokokových invazívnych ochorení vyvolaných rôznymi sérotypmi na Slovensku, nielen jedným spomínaným, ktorý dominuje na Slovensku v posledných rokoch. Preto je z epidemiologického hľadiska na Slovensku vhodné uvažovať o použití viacvalentnej vakcíny. Údaje o výskyte ťažkých komplikovaných pneumokokových otitíd sú zase dostupné v mnohých publikáciách (zahraničných a slovenských), aj s údajmi o sérotypoch a my, lekári máme aj rozsiahle osobné klinické skúsenosti s výskytom týchto ochorení u nás na oddelení a ambulanciách.
  3. Existujú štúdie, ktoré porovnávajú rôzne aspekty oboch vakcín v zmysle imunogenity, non-inferiority, účinnosti na rôzne formy pneumokokových ochorení v rôznych vekových kategóriách, ale sú prínosné skôr pre odborníkov, ktorí sa tomu venujú, pretože ani lekári iných medicínskych odborov (celkom logicky nemôžeme obsiahnuť všetky dostupné medicínske informácie zo všetkých oblastí a odborov) ich nemusia vedieť interpretovať, preto si myslím, že pre Vás ako “neodborníka” nebudú mať ani adekvátnu výpovednú hodnotu. Konkrétne k téme pneumokokových ochorení sa koná vo svete raz za dva roky aj špeciálny kongres, kde sa niekoľko dní prednáša o najnovších epidemiologických údajoch, výsledkoch štúdii, klinických skúsenostiach s týmito ochoreniami ako aj s očkovaním.
  4. V médiách uverejnia denne množstvo “katastrofických” správ, ale o pravdu (ev. následné vysvetlenie) už nemá nikto z čitateľov záujem. Pre média je dôležitý primárny negatívny konflikt a “šokujúci” titulok. V pripojenom linku ide o mediálnu informáciu z roku 2011, pričom hlásenia nežiaducich účinkov, ich prešetrovanie je základnou povinnosťou nielen výrobcov vakcín ale aj príslušných úradov, ktoré zverejňujú oficiálne upozornenia. Pokiaľ nebola vakcína stiahnutá z výroby, tak výsledky určite vylúčili akýkoľvek príčinný súvis s popisovanými prípadmi, však už aj v tejto správe je “nenápadná” informácia (ako to média vedia spraviť na svoju ochranu), že väčšina (teda určite všetky) deti mali rôzne vážne zdravotné ťažkosti a choroby.
  5. Pneumokoková vakcína je neživá vakcína a rotavírusová vakcína je živá perorálna vakcína. Obe vakcíny je možné z pohľadu imunogenity a bezpečnosti podať naraz, z pohľadu (ne)rizika z premeškania očkovania alebo oddiferencovania potenciálneho vzniku očakávaných vedľajších príhod po očkovaní ich môžete podať aj osobitne s časovým odstupom.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.