LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Sú zmeny v správaní po očkovaní v poriadku? Kedy by sme si už mali začať robiť starosti?

Zuzana:

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť. Pracujem ako lekárka (zatiaľ bez atestácie) na detskom odd., momentálne som na materskej dovolenke. Nikdy som nespochybňovala význam očkovania a uvedomujem si riziká nezaočkovanej populácie, no u môjho 3-mesačného syna som si všimla zmeny v správaní po podaní 1. dávky očkovania Infanrix + Synflorix. Lokálnu reakciu po vakcínach sme nemali, na 3. deň po očkovaní sa objavil drobný exantém na trupe, na 4. a 5. deň sme mali teploty do 38°C a odvtedy kýcha a kašle, zvýšenú teplotu už nemá, exantém trošku vybledol, ale pretrváva. Všimla som si, že kým mal zvýšenú teplotu, bol spavý, ale ako je teplota v norme, tak úplne zmenil správanie. Spí oveľa horšie, v noci sme hore á 1 hod, budí sa s plačom – doteraz sa budil 1 – 2x s mrmlaním. Cez deň spával cca. á 3 hod na hodinu až dve, teraz spí 10 – 30 min., aj to zaspí po veľkom plači a počas spánku je až príliš motoricky aktívny – dvíha nôžky, kope, opakovane otáča hlavičkou do strán, celkovo je nejaký nepokojný. Odmieta papať, naraz vypije 20 – 30 ml mliečka, v polospánku vytiahne aj 90 ml, doteraz sme papali pekne každú dávku (100 – 120 ml), neviem prečo teraz odmieta papať. No a prestal bľabotať. Doteraz veľa bľabotal hneď zrána, reagoval hlavne na mňa, manžela a obľúbenú hračku. Teraz je ticho, usmieva sa na nás, udržuje očný kontakt, ale už týždeň “nerozpráva” a neviem si to vysvetliť. Nechcem hľadať problémy tam, kde nie sú, no mám obavy, či je so synčekom všetko v poriadku. Lebo termíny ako postvakcinačná encefalopatia a regresívny autizmus mi na pokoji nepridávajú. Preto sa chcem poradiť, či ste sa s takouto zmenou v správaní stretli, ako dlho táto zmena môže trvať a kedy si už naozaj mám robiť starosti. A čo robiť v prípade, že popísané zmeny v správaní budú pretrvávať? Rozumiem, že každé dieťa je iné a každé má svoje tempo vývoja, len ma trápi, že sme už “rozprávali” a po očkovaní synček stíchol. Náš pediater ani detská neurologička sa s podobnými zmenami po očkovaní nestretli, preto sa obraciam na Vás s prosbou o radu. Ďakujem pekne, budem vďačná za názor.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, u Vášho synčeka išlo s veľkou pravdepodobnosťou o tzv. hypotonicko-hyporesponzívnu epizódu (HHE), ktorá patrí síce medzi očakávané, ale veľmi zriedkavé reakcie po očkovaní. Na druhej strane je pre rodičov a niekedy aj pre dieťa dosť traumatizujúca, lebo rodičia sa veľmi zľaknú a hlavne sa oprávnene obávajú závažných komplikácií alebo neskorých následkov. Pre dieťa môže byť príhoda zaťažujúca, ak je napríklad kombinovaná aj s neutíšiteľným plačom alebo aj s poruchami spánku a príjmu potravy, lebo také malé dieťatko sa rýchlo “energeticky” vyčerpá, čo vytvára tzv. “bludný kruh”, že je unavené, hladné a nevyspaté a následne mrzuté, nekľudné a potom apatické. Rôznych hypotéz v rámci patogenézy týchto príhod po očkovaní je viacero, relevantné dôkazy však neexistujú, pretože u takýchto malých detí je neetické realizovať invazívne výskumy a sledovania. Tento stav môže pretrvávať od niekoľkých minút až do niekoľkých týždňov, avšak dieťa zdravotne neohrozuje a nezanecháva žiadne trvalé následky. Vyskytuje sa predovšetkým po prvých dávkach vakcín, po podaní ďalších dávok je výskyt tejto epizódy extrémne zriedkavý. Veľmi správne ste nechali dieťa vyšetriť očkujúcim lekárom a aj detským neurológom (aj keď ste budúci pediater), podľa toho, čo píšete. Pri tejto príhode nejde o prejavy encefalopatie alebo dokonca encefalitídy, tieto ochorenia prebiehajú pod iným klinickým obrazom a majú aj iné patofyziologické mechanizmy. Máme v Centre niekoľko detí s HHE po očkovaní, odporúčaný postup je okrem realizácie špecializovaných vyšetrení (neurológ), najmä pri pokračovaní očkovania podať vakcíny samostatne, nie naraz, ideálne v deň očkovania pridať do stravy glukózu vo forme hroznového cukru (nie veľmi koncentrovaného roztoku), ktorý je najrýchlejším zdrojom energie. Ide o všeobecne odporúčané postupy u detí, ktoré mali takúto príhodu po očkovaní a samozrejme je potrebné dieťa ďalej sledovať.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.