Očkovanie proti rotavírusom

Aké látky obsahuje očkovanie proti rotavírusom?

Martina:

Môžete mi povedať, aké látky obsahuje očkovanie proti rotavírusom? Počula som, že očkovanie je nebezpečné, ale je otázne či poviete pravdu.

MUDr. Ingrid Urbančíková:

V prvom rade Vás chcem uistiť, že nemáme s kolegami dôvod písať nejaké nepravdy alebo zavádzať rodičov, prípadne všetkých, ktorí čítajú naše stránky. Na tejto stránke odovzdávame svoje vedomosti a skúsenosti podľa našich medicínskych znalostí, ale aj skúsenosti z dlhoročnej praxe. Sme v prvom rade pediatri, ktorí sa odhodlali na odovzdávanie týchto informácii vhodnou formou prostredníctvom webu, aby sme pomohli čitateľom a prispievateľom zorientovať sa v množstve informácií, kolujúcich na internete a zároveň niekedy aj priamo pomohli s nejakým konkrétnym problémom. Viem, že našou prvoradou povinnosťou v rámci povolania je liečiť, ale verte mi, že prevencia je mnohokrát účinnejšia ako liečba, niekedy je to jediný spôsob na boj s infekciou alebo chorobou a verím, že neexistuje taký lekár, ktorý by mal choroby rád a tvrdil, že organizmu prospievajú. Poskytujeme informácie, rady, nikomu agresívne nenanucujeme svoje názory alebo priamo vedecké fakty, nikoho nenútime do žiadnych očkovaní. Pokladáme za svoju povinnosť informovať v rozsahu evidence based medicine.

Na Slovensku máme 2 očkovacie látky proti rotavírusom. Presné zloženie, aké živé oslabené vírusy vakcíny obsahujú, v akom množstve a aké prídavné látky sa tam nachádzajú, nájdete v príbalovom letáku príslušných vakcín (prístupné na internete). Vakcíny sa podávajú perorálne (vo forme kvapiek do úst), určené sú pre deti do 6 mesiacov a sú účinné voči rotavírusovým infekciám, ktoré dramaticky prebiehajú práve v tomto veku. Neviem, odkiaľ a čo ste počuli o nebezpečnosti týchto vakcín. Ak máte záujem, tak napíšte o aké konkrétne vysvetlenia vedľajších účinkov týchto vakcín máte záujem. Rada odpoviem.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi