Očkovanie proti tuberkulóze

Prečo sa miesto očkovania tuberkulóza radšej nelieči?

Magdaléna:

Pani MUDr. Urbančíková prečo nehovoríte pravdu? Citujem Vás: "Preto sa do povinného očkovania vybrali práve také choroby, ktoré boli závažné, spôsobovali epidémie, zabíjali malé deti a proti ktorým ani v súčasnej dobe nie je účinná liečba." Koniec cit. Ale TBC predsa sa dnes môže úspešne liečiť a lieči sa. Keby ste prostriedky vynaložené na vakcináciu úbohých zdravých novorodeniatok vynaložili radšej na policajné stráženie infikovaných neprispôsobivých občanov ktorí Vám utekajú z liečební bol by efekt lepší. Namiesto toho sú mučené malé zdravé deti pichaním toho "svinstva". Vo vyspelých krajinách, napriek tomu že tam majú viac azylantov a migrantov než panenské Slovensko zrušili celoplošné očkovanie proti TBC práve kvôli vážnym vedľajším účinkom. Ak ich pravdepodobnosť je vyššia než samotná pravdepodobnosť nakazenia sa chorobou tak niet čo riešiť. A nie som lekárka, ale citujem oficiálne stanoviská - áno, nie zo Slovenska ale z Nemecka a Rakúska.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Ak sa pozriete do nedávnej minulosti (stačí minulé storočie) nájdete tam plno známych osobností, ktoré v pomerne mladom veku zomreli na TBC a o tých, ktorí neboli známi sa ani nehovorí. Podľa WHO každoročne dochádza k 8-20 miliónom nových prípadov a 2-3 milióny ľudí na TBC zomierajú. Myslím si, že TBC patrí pri takýchto počtoch svojich obetí medzi závažné ochorenia, ktoré nie sú ojedinelé ani v dnešnej dobe.

Ja som lekár, detský infektológ, pracujúci v nemocnici a môžem Vám povedať, že aj v dnešnej dobe je liečba závažných foriem TBC taká obtiažná, že pred dvoma rokmi nám zomrelo malé dieťa s bazilárnou tuberkulóznou meningitídou (zápalom mozgových blán) v nemocnici a minulý rok sme mali chlapca s rozpadovým tuberkulóznym procesom pľúc v závažnom klinickom stave. Zabúdate na skutočnosť, že sa vytvorila rezistencia na klasické antituberkulotiká a rozvinuté štádia nereagujú na dlhodobú ani agresívnu liečbu. Dnes sa lieči TBC niekedy aj štvorkombináciou liekov po dobu niekoľkých mesiacov , pričom ani táto liečba nie vždy zaručí úplné vyliečenie pacienta.

V inom príspevku som jednoznačne písala, že práve očkovanie proti TBC je najviac diskutované v odborných kruhoch , pretože klasicky sa po očkovaní nevytvára protilátková odpoveď, ale protektívny význam má bunkami sprostredkovaná imunita . Je potrebné si uvedomiť, že uvedené očkovanie má chrániť proti závažným formám TBC najmä u malých detí, ktoré aj v dnešnej dobe môžu skončiť smrťou.

Vo vyspelých krajinách zrušili očkovanie kvôli priaznivej epidemiologickej situácii (mali málo ochorení), nie iba vyslovene kvôli závažným nežiadúcim účinkom. V dnešnej dobe sa očkuje proti TBC ešte stále vo viac ako 100 krajinách sveta. Všetci azylanti do vyspelých krajín, ako aj prisťahovalci na kratšiu dobu musia mať povinne tuberkulínový test a na základe jeho výsledku prípadne aj očkovanie. Vám dnes nezoberú dieťa na študijný pobyt do niektorých vyspelých krajín, pokiaľ mu nevyplníte očkovaciu kartu, kde musí mať presne predpísané očkovanie a patrí tam aj očkovanie proti TBC a tuberkulínový test, niekedy dokonca nie starší ako 2 roky.

Na základe zlepšujúcej sa epidemiologickej situácie sa aj v SR prehodnotilo preočkovanie proti TBC v 11. roku veku a od 1.7.2010 už nepatrí medzi povinné očkovanie v danom veku, vyčlenilo sa iba pre rizikové skupiny. Takže nie je pravdou, že Slovensko sa neprispôsobuje medzinárodným trendom, len treba vedieť okolnosti, na základe ktorých sa o tom rozhoduje. Nie je to jednoduché rozhodnutie, pozrite sa na východ Slovenska a ja dúfam, že sa o pár rokov nedočkáme nárastu ochorení.

V závere len toľko, že nemám žiaden dôvod nehovoriť pravdu. Inak by ste sa na veci pozerali, pokiaľ by ste mali pred očami pacientov s infekčnými ochoreniami, ktorým je ťažko pomôcť aj napriek dnešnej medicíne. Rovnako nemám problém diskutovať o potrebe očkovania alebo naopak. Prostredníctvom týchto odpovedí odovzdávam nielen svoje vedomosti ale aj praktické skúsenosti...avšak pre tých, ktorí majú záujem dozvedieť sa niečo viac, čo im nebolo zodpovedané iným lekárom, rodičom, priateľom , prípadne pre tých, ktorí chcú skonfrontovať svoje skúsenosti, presne tak, ako to robím dlhé roky v špecializovanej ambulancii.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi