Očkovanie proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu

Aké sú ceny vakcín proti tetanu, brušnému týfusu a hepatitíde A? Po koľkých rokoch sa preočkováva proti tetanu a hepatitíde?

Peter:

Aké sú ceny vakcín proti tetanu, brušnému týfusu a hepatitíde A (booster po 10 rokoch)? Je potrebné sa zaočkovať proti tetanu a hepatitíde (booster) po 10 rokoch?

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Dobrý deň, ceny očkovacích látok proti tetanu - používa sa očkovacia látka proti tetanu spolu so zložkou proti záškrtu - IMOVAX D.T. adult, cena je okolo 6 eur a je hradená zdravotnou poisťovňou (ZP). Očkovanie proti tetanu a záškrtu zaraďujeme ako jediné medzi povinné očkovania v dospelom veku pre všetkých občanov a odporúča sa v rámci imunizačného programu preočkovanie každých 15 rokov, v minulosti to bolo každých 10 rokov, pri poranení podľa charakteru rany sa očkuje aj skôr ako o 10 rokov. Očkovanie proti brušnému týfusu - očkovacia látka Typhim Vi, cena okolo 15 eur, v prípade rizikových situácií preočkovanie každé 3 roky. Očkovanie proti hepatitíde A - dostupné sú očkovacie látky Avaxim 160 U, Havrix 1440 dosis adulta, Vaqta 25 U, cena 20 - 30 eur, v indikovaných prípadoch je očkovanie hradené ZP. Ak bolo očkovanie riadne 2 dávkami, tak preočkovanie nie je potrebné, ak bol niekto očkovaný jedenkrát, odporúča sa preočkovanie neskôr o 6 mesiacov, interval do 18 mesiacov, očkovacia látka Havrix má udávaný interval do 5 rokov. Neskorší booster nemá klinický význam.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi