LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Môže súvisieť lupus s preočkovaním proti tetanu, keď som bola zaočkovaná v krátkom čase dvakrát?

Milada:

Dobrý deň, rada by som si prečítala názor odborníkov na očkovanie. Môj problém je nasledovný: Vo februári 2016, cca 2 – 3 mesiace po preočkovaní na tetanus som začala pociťovať prvé príznaky autoimunitného systémového ochorenia Lupus. Ešte nie je definitívne potvrdené, nakoľko hladina autoprotilátok je stále nízka, t.j. testy sú zatiaľ negatívne. Ale príznakov pribúda, ako sú napr. zvýšené teploty okolo 37, tachykardia, fotosenzitivita, padanie vlasov, tráviace ťažkosti, 1x sa vyskytla purpura na dolných končatinách, mykanie svalstva, ešte nie sú k dispozícii vyšetrenia. Reumatológ to zatiaľ uzavrel s tým, že budeme čakať ďalšieho pol roka, kedy zopakujeme testy. Môj osobný dojem je, že som bola preočkovaná u bývalej lekárky v roku 2013, ale u nich očkovanie nebolo evidované a nebolo zaznamenané ani v mojej zdravotnej karte. V krvi sa tým pádom mohlo nachádzať veľké množstvo protilátok, ktoré spustili túto hypersenzitívnu reakciu III. typu s tvorbou imunokomplexov (antigén + protilátka). Vo februári 2016 pred zaočkovaním bola hodnota CIK 30, čo je v norme, anti-ds-DNA igG boli takisto negatívne. Moja nová ošetrujúca lekárka ma bez vyšetrenia protilátok proti tetanu preočkovala vo februári 2016. Vidíte nejakú súvislosť tohto ochorenia (Lupus) s uvedeným preočkovaním? Resp. dá sa dokázať, že očkovanie bolo duplicitné po 3 rokoch? Napr. porovnaním hodnoty cirkulujúcich imunokomplexov pred a po očkovaní? Priamo v letáku pri vakcíne je uvedené: U osôb s vysokými hodnotami sérových protilátok proti tetanu (po často opakovaných dávkach) môžu vzniknúť príznaky III. typu precitlivenosti, spôsobené tvorbou imunokomplexov. Neodporúča sa očkovanie do 5 rokov, v mojom prípade bolo preočkovanie po 3 rokoch. Pri úrazoch sa používajú presne tie isté vakcíny, ako pri preočkovaniach po 15 rokoch? Každý organizmus je iný, čo niekomu nevadí, môže u iného vyvolať takúto reakciu. https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/alteana-119076.html III. typ precitlivenosti je Imunopatologická reakcia III. typu. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Imunopatologick%C3%A1_reakce_III._typu Toto je presne to, čo sa podla môjho názoru prihodilo mne. Nemyslím si, že ide o časovú zhodu a nie som jediná, u koho očkovanie vyvolalo nejaké autoimúnne ochorenie. Ale je mi viac ako jasné, že s týmto argumentom nepochodím… Popr. poskytnem ďalšie informácie, ak je to potrebné.

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Vakcína proti tetanu neobsahuje baktériu tetanu – vonkoncom nie živú baktériu – ale neaktívnu napodobeninu jedu – anatoxínu, produkovaného touto baktériou. Ona spôsobuje prejavy tetanu po nákaze. Teda vakcína proti tetanu vonkoncom nemôže vyvolať tetanus. Dosiahnuť ochranu proti tetanu v praxi je možné udržovaním imunity podaním vakcíny každých 15 rokov. Stačí jedna dávka, avšak nič sa nestane, ak je tých dávok podstatne viac – je to overené pri poraneniach, kde sa pre istotu podá vakcína aj častejšie. Nie je známe, že by táto vakcína vyvolala, alebo zhoršovala autoimúnne ochorenia, medzi ktoré systémový lupus patrí. Žiadnym vyšetrením protilátok proti tetanu túto súvislosť nemožno dokázať. 5x som si prečítal SPC vakcíny Alteana a žiadnu zmienku o reakciách III. typu som v ňom nenašiel. Je známe a aj v SPC uvedené, že sa neodporúča častejšie očkovanie ako po piatich rokoch – pre riziko vzniku hypersenzitívnych reakcií. Vy, ako píšete, ste dostali vakcínu po 3 rokoch, takže tento vzťah by bol možný. Spravidla však tieto reakcie sú včasnejšie ako po 3 mesiacoch od aplikácie vakcíny. Vo Vašom prípade najpravdepodobnejšie ide – podľa popisu Vašich príznakov – o autoimúnne ochorenie, či z toho bude lupus (LED), alebo iný typ ešte nie je možné zrejme určiť. Ako píšete aj testy na autoimunitu a LED sú negatívne. No a vysoké cirkulujúce komplexy (CIK) sú patognomické pre ochorenia III. typu autoimunity. Hodnota 30 je prakticky v norme a svedčí buď o úplnej neaktivite procesu, alebo vylučuje III. typ autoimunitnej reakcie. U týchto ochorení už pri iniciálnych fázach sa hodnoty CIK pohybujú spravidla v 3 – 5 násobkoch normy (90 – 200). Takže, ak som vzťah očkovania k Vášmu ochoreniu spochybňoval, bolo to preto, že ak by som otočil pohľad a chcel by som zodpovedne uviesť odpoveď na otázku: “Je ochorenie pani Milady imunokomplexovou kolagenózou (alebo LED), spôsobené očkovaním proti tetanu?” – asi by som to ani ja a ani jeden zodpovedný lekár nemohol povedať. V zásade si myslím, že u Vás je dôležité zadefinovať, o aký typ ochorenia ide. No a ak chce reumatológ čakať pol roka na kontrolu, tak sa o lupus, resp. imunokomplexové ochorenia skoro s istotou nejedná. Tie prebiehajú podstatne búrlivejšie a prinútia pacienta k vyšetreniu a včasnej liečbe v nemocnici. Prajem Vám, aby boli Vaše problémy zdarne vyriešené a boli ste zdravá. No a na to, či bola táto choroba vyprovokovaná očkovaním, budeme mať asi rôzne názory. Vo Vašom prípade ide podľa mňa o časovú zhodu – nie príčinnú – dvoch “udalostí” – očkovania a prepuknutia choroby.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.