LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Ako očkovať dieťa so zníženou imunitou?

Michaela:

Synovi po povinnom očkovaní navrela uzlina, navštevovali sme kalmetizačné oddelenie, momentálne sme 2 mesiace po poslednej dávke a uzlinka opäť trošku navrela. Medzitým kvôli koprivke, ktorú syn dostal v januári, ale medzičasom ustúpila na minimum, sme boli odoslaní na IAA oddelenie, kde z testov vyšlo všetko negatívne, ale syn má zníženú imunitu a užívame Aerius. Podotýkam, že 3 mesiace pred pôrodom som bola kvôli hroziacemu predčasnému pôrodu hospitalizovaná až do pôrodu a užívala lieky na utlmenie kontrakcií. O mesiac máme očkovať mumps, rubeola, osýpky. Zakúpila som synovi vakcínu Priorix tetra. Je to poriadku pri zníženej imunite?

Ešte by som potrebovala vedieť, do akého miesta sa vakcína očkuje, keďže náš pediater povedal, že sa v týchto očkovaniach veľmi nevyzná, lebo ich neodporúča a s akým časovým odstupom zaočkovať druhú dávku – opäť s Priorix tetra alebo len s vakcínou proti kiahňam?

Posledná otázka: Ak syn po očkovaní zareaguje výsevom, je možné, aby ma nakazil, keďže som kiahne nemala? Mám dať zaočkovať i seba?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Vzhľadom na viac otázok sa ich pokúsim rozčleniť:

  1. Po očkovaní proti TBC môže dôjsť k zväčšeniu lymfatických uzlín, zväčšenie pretrváva niekoľko týždňov, niekedy mesiacov. Občas sa po začatí očkovania hexavakcínou mierne zväčšia uzliny znova, prípadne sa aktivuje chránička (mokvanie, mierne hnisanie). Vyskytuje sa to, neznamená to však ohrozenie dieťatka, je to potrebné ošetriť na TBC ambulancii a uzlinky odsledovať (či nekolikvujú alebo nie sú zapálené a pod.) Pokiaľ nie, tak sa to samé upraví, ale je dobré, aby to videl a hodnotil príslušný lekár.
  2. Do 2 rokov veku je fyziologicky znížená imunita u všetkých detí, pretože sa vyvíja. Niektoré deti môžu mať väčšie ťažkosti v zmysle poruchy imunitných mechanizmov, môžu byť častejšie choré alebo naopak majú alergické prejavy (ekzém, rôzne alergie a pod.). Pokiaľ dieťa nemá diagnostikovaný závažný imunodeficit v bunkovej zložke nie sú kontraindikácie očkovania živými očkovacími látkami. Rozhodli ste sa synčeka očkovať aj proti kiahňam, čo je veľmi správne, keďže ani Vy ste nemali kiahne a možno plánujete ešte synovi súrodenca. Očkuje sa subkutánne, zvyčajne do predlaktia (spôsob aplikácie je vždy uvedený v príbalovom letáku), ale je to rovnako ako pri samostatnom Priorixe. O 6 týždňov sa potom podáva 2. dávka samostatnej očkovacej látky iba proti kiahňam.
  3. Po očkovaní sa uvádza ako možná reakcia výsev varicelóznych vyrážiek (je ich však málo, max. do 10 a nevytvárajú typické pľuzgieriky). Prenos vakcinálnych vírusov bol popísaný na celom svete iba v pár prípadoch a to na imunokompromitované osoby (s veľmi zníženou imunitou), ale je možný.
  4. Pokiaľ ste nemali kiahne, určite by som sa dala na Vašom mieste zaočkovať. Ani nie tak kvôli hrozbe prenosu vakcinálnych vírusov pri očkovaní syna (riziko je minimálne). Očkovanie odporúčam hlavne preto, aby ste boli chránená pred ochorením, pretože priebeh u dospelých je podstatne ťažší, častejšie s komplikáciami (zápal pľúc, pečene, zápal mozočka, mozgu) a zároveň ochorenie v tehotenstve ohrozuje nenarodené dieťa.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.