LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Ako si má laik vytvoriť názor na potrebnosť očkovania?

Lenka:

Dobrý deň, pozerám sa na otázku očkovania ako farmaceutka a zároveň matka štyroch deti. Prvé tri som dala automaticky zaočkovať, priznám sa, že vôbec som sa nezamýšľala nad možnými negatívami a pri ďalšom, ktoré má len pár týždňov silne váham, aj vzhľadom k tomu, že u môjho druhého syna sa vyskytla porucha reči, má vyše 4 rokov a prakticky nerozpráva a dvaja odborníci nezávislé na sebe sa vyjadrili, že to môže byť dôsledok vakcinácie. (zámerné sa snažím hľadať názory od rôznych odborníkov…) Dodatočné som si spomenula, že môj syn po tretej dávke hexavakcíny mi na druhy deň cele poobedie prakticky preplakal, nešlo ho utíšiť, museli sme sa striedať pri ňom… Samozrejme, že sa bojím podobných komplikácii u ďalšieho dieťaťa (keď sa v rodine už vyskytli, pravdepodobnosť vzrastá…) a preto sa snažím dať na misku váh pre a proti argumenty očkovania, resp. zistiť, čo je menšie zlo, čiže, či je nebezpečnejšie riskovať nežiaduce účinky (krátko- a tie ťažko dokázateľné dlhodobé účinky) vakcín, alebo nežiaduce následky , ak dieťa tie klasické choroby zle zvládne. Totiž, ak by moje dieťa tie klasické choroby dostalo, trochu by sme sa potrápili, ale nemalo by následky na zdraví a dokonca by mu to prinieslo imunitu, že by znovu už neochorelo na danú chorobu. Vždy by som to prijala skôr, ako krátko- či dlhodobé následky vakcinácii, napr. už spomínané poruchy reči a iné…. Žiaľ, v škole nás ako farmaceutov učia len to čo je tzv. oficiálna pravda, u lekárov je situácia podobná…väčšinou, ak ide nejaký odborník proti prúdu, je akoby vyhostený spomedzi kolegov, pripadne až nejako umlčaný… Navyše vieme všetci dobre,  aké peniaze sa točia v najvyšších lekárskych a farmaceutických kruhoch. Takže natíska sa mi moja otázka: Ako si má laik, či odborník utvoriť názor, resp. komu sa vlastne dnes dá veriť, kde je tá pravda ukrytá??? (PS: úprimne , možno by som aj verila v silu očkovania, i keď by som ho posunula na neskorší vek, ale váham len kvôli tým všetkým toxickým latkám, ktoré sa do vakcín pridávajú a ktoré prevažne spôsobujú samotné nežiaduce účinky….)

 

MUDr.Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, no nie je to také jednoduché s prekonávaním jednotlivých infekčných ochorení. Niektoré infekcie vyslovene ohrozujú malé deti s fyziologicky nezrelým imunitným systémom, kedy si sami nevedia s chorobou poradiť. Po mnohých prirodzených infekciách je len krátkodobá imunita , takže jedinec môže ochorieť opakovane, preto sú napríklad recidivujúce pneumokokové zápaly pľúc, mozgových blán, preto môžeme opakovane ochorieť aj na čierny kašeľ. Horšie je to so záškrtom a tetanom. Záškrt môže pacienta ohroziť závažnou komplikáciou, ktorú spôsobuje  toxín baktérie, ktorý trvalo poškodzuje srdce a obličky tak, že dochádza k náhlym zlyhaniam srdca a úmrtiam. Len nedávno sa vyskytla epidémia záškrtu v neimúnnej časti populácie v Lotyšsku.  Ani ak by dieťa prekonalo tetanus, čo je dosť nepravdepodobné, pretože u neimúnnych jedincov prebieha táto infekcia temer vždy smrteľne, tak aj po prekonanom ochorení nevzniká dlhodobá a už vôbec nie trvalá imunita, preto sa odporúča očkovať aj po prekonanom ochorení. Adekvátne k tomu sa odporúča aj preočkovanie po základnej schéme, tzv. opakované dávky vakcíny, neskôr už so zníženým množstvom antigénov (ako magistra farmácie viete, že preočkovanie sa realizuje s úplne inými počtami antigénov), aby sa stimulovala imunitná pamäť. Preto sú odporúčané konkrétne intervaly na preočkovanie rôznymi vakcínami.

Píšete, že v škole Vás učili veľmi jednostranne a nemáte z toho veľmi dobrý pocit. Osobne Vám môžem potvrdiť, že všetko, čo som sa naučila o očkovaní bolo dávno po absolvovaní medicíny, bolo to po atestácii z infektológie a dlhoročnom pôsobení na detskom infekčnom oddelení, kde som mala možnosť porovnať ako sa infekcie prekonávajú, aké majú trvalé následky a to som mnohé z nich ako napr. poliomyelitídu, záškrt a novorodenecký tetanus ani nevidela. Ostatné žiaľ áno. Štúdium spravidla poskytuje iba základné informácie o odbore, aby sme mali určitý odborný rozhľad a hlavne vedeli stavať na týchto bazálnych vedomostiach a konfrontovať ich s praxou.  Vôbec nie je pravda, že všetci automaticky berú do úvahy iba nejakú “oficiálnu pravdu”, závisí to od jednotlivca ako sa k tomu on sám postaví. Je mi smutno ale z toho, že laici, ale žiaľ aj lekári píšu a diskutujú o tom, že sa neuvádzajú nežiaduce účinky vakcín. Je to lož. Existuje medzinárodná definícia vedľajších príhod po očkovaní, je klasická štandardizácia hlásení, zbierania údajov a hlavne hodnotenia príčinnej súvislosti s očkovaním. Existuje rozsiahla praktická dokumentácia o prítomnosti a príčinnej súvislosti jednotlivých očkovaní vo vzťahu k obrovskému množstvu hlásených, publikovaných alebo inak uverejnených vedľajších príhod po očkovaní za desiatky rokov dozadu. Je zaujímavé, že niektoré skupinky si z toho vyberú len to, čo im vyhovuje a ešte tomu spravidla aj nedostatočne rozumejú.

Tu nejde o pravdu, treba si pozrieť choroby, proti akým sa očkuje, či teda je dobré ich prekonať alebo vôbec je šanca ich prekonať. Mnohými z nich dieťatko nemusí byť hneď ohrozené, možno sa stretne s týmito mikroorganizmami neskôr, ako dospelé. Stále hovorím svojim študentom nech sa pripravia na to, že sa infekčné choroby vrátia, najmä kvôli tomu, že ľudia prestali mať pred nimi strach, lebo ich nepoznajú a teda nemienia riešiť ani nijakú prevenciu, vrátane očkovania.  Mnohé z infekcií sa aj dnes dajú veľmi problematicky liečiť, ak vôbec.

Ako magistra dobre viete, že koľko toxických látok je v rôznych liekoch, treba si uvedomiť, že to všetko budú musieť Vaše deti užívať, ak ochorejú na niektoré infekcie, nehovoriac o rôznych endogénnych toxínoch, mediátoroch, ktoré sa uvoľňujú pri zápalových procesoch v tele. Vakcíny sa podávajú len v limitovanom počte počas života, na rozdiel od toho, aké toxické látky máme v prostredí dennodenne, aké sú škodlivé látky v rôznych potravinách , ktoré jeme každý deň a nehovoriac o vzduchu, vode a pôde. Koľko chemikálií máme doma a inhalujeme ich z nábytku, plávajúcich podláh, umelých kobercov a všetkých kozmetických prípravkov.

Zaujímavo píšete, že ak je určitá pravdepodobnosť, že má jedno dieťa nejaké ťažkosti, tak bude mať možno aj iné dieťa. Áno, to riziko tu je, ale to vôbec nemusí súvisieť iba a jedine s očkovaním. Inak by to muselo byť pravidlo a všetky deti by mali podobné problémy. Ale v skutočnosti to tak nie je. S pozdravom.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.