Očkovanie všeobecne

Čo zlé robia ľudia, ktorí sa nedajú zaočkovať?

Magdaléna:

Čo zlé robia ľudia (mimochodom nie je ich veľa a sú lokálne roztrúsení, takže nemôžu narúšať tzv. kolektívnu imunitu), ktorí využijú svoje ľudské slobody a zaočkovať sa nedajú, ktorí sa v dobrom úmysle chrániť svoje deti obávajú reálnych potenciálnych vážnych vedľajších účinkov vakcín?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Kolektívna imunita u niektorých chorôb (podľa infekciozity, kontagiozity, všeobecnej vnímavosti a spôsobu prenosu) sa narúša už v prípade, ak je v populácii viac ako 5 % neočkovaných proti danej chorobe. Samozrejme dobrovoľne neočkovaní môžu byť rôzne rozptýlení, ale zo skúsenosti vieme, že je to najčastejšie v skupinkách - sociálnych, geografických, etnických alebo náboženských a tam môžu vznikať lokálne epidémie. Títo jedinci s prirodzenou infekciou sú zdrojom infekcie pre deti, ktoré majú dočasné alebo trvalé kontraindikácie očkovania zo zdravotných dôvodov. To znamená, že nemôžu byť očkované, ale zároveň sú vysoko ohrozené aj vznikom infekcie. Takže sa počíta s tým, že by ich mala ochrániť tzv. kolektívna imunita obyvateľstva na danom území. Deti kontraindikované na niektoré očkovanie sú tiež zvyčajne sústredené na špecializovaných oddeleniach alebo v ústavoch a u nich by sa infekcia veľmi ľahko rozšírila na ostatných neočkovaných. Stačí, ak by infekciu doniesol iba jeden z nich.

Dobrovoľne neočkovaní jedinci však môžu cestovať a doniesť si napríklad v tomto čase poliomyelitídu z Tadžikistanu, osýpky z Bulharska, nedávno aj záškrt z Ukrajiny a podobne. Nákazu prinesú k nám, pričom nevyvolajú epidémiu, lebo očkovaní jedinci (ak je ich napr. 98 % populácie) sa od nich nenakazia. Oni budú práve najviac ohrozovať pri náhodnom styku (napríklad aj v čakárni u lekára) chronicky chorých pacientov, ktorí majú kontraindikácie očkovania. Tu je aj legislatívny rozmer tejto dobrovoľnosti. Bude sa to považovať za ublíženie na zdraví, keď osoby, ktoré odmietli povinné očkovanie a následne nakazili jedinca, ktorý nemohol byť zaočkovaný zo zdravotných dôvodov? Aj toho sa môžu obávať rodičia chronicky chorého dieťaťa. Každý neočkovaný jedinec sa automaticky stáva potenciálnym zdrojom infekcie niekedy v budúcnosti (podľa typu choroby) aj pre svoje okolie.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi