Očkovanie všeobecne

Konzultovali ste očkovanie s homeopatmi?

Gregorová:

Chcem sa spýtať, či ste ako odborníci neskúšali konzultovať túto problematiku ohľadom očkovania s nejakými poprednými homeopatmi. Ak nie, prečo? Pretože homeopatia, by vám určite dala aspoň časť odpovedí na vaše "možné zhody, náhody, možné príčiny a súvislosti", čo sa očkovania týka. Všetci predsa vieme, že homeopatia je aj vo svete veľmi uznávaná a veľakrát pomohla aj tam, kde medicína zlyhala.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Homeopatia je v súčasnej dobe neodmysliteľnou súčasťou modernej medicíny. Vo svojej praxi mám viacero kolegov, ktorí sa homeopatiou zaoberajú. Rozoberali sme s nimi aj princípy homeopatie. Bolo mi povedané, že podobné sa má liečiť podobným. Podané homeopatikum má pôsobiť tak, že u zdravého človeka má vyvolať také príznaky, akými trpí chorý. V homeopatikách sa používajú minimálne (prípadne nulové) koncentrácie liečiv, ktoré vo veľkých dávkach vyvolávajú efekt podobný tomu, aký má liečená choroba. Je to akoby sa potencovala nízkymi dávkami schopnosť organizmu bojovať následne s touto chorobou. V prípade infekčných ochorení je to veľmi diskutabilné, pretože inkubačbá doba niektorých ochorení je taká krátka, že nestihnete ani naštartovať podávanie homeopatika a máte napríklad baktériovú sepsu so zlyhaním vitálnych funkcií.

Neviem si pomôcť, ale mne nakoniec pripadá tento princíp veľmi podobný imunizácii. V oboch prípadoch je cieľom zamedziť tomu, aby organizmus bojoval už s rozvinutým ochorením. Pri vakcinácii podávate iba malé množstvo antigénov mikroorganizmov alebo oslabené živé vírusy, aby navodili umelo imunitnú odpoveď a človek bol pri opätovnom styku s mikroorganizmami už imúnny. Obsah vo vakcíne je podobný živým, virulentným mikroorganizmom a predsa to nie sú ozajstné nebezpečné mikroorganizmy, ktoré by vedeli ochorenie vyvolať.

Uvažujme, pokiaľ by homeopatia zaručene riešila problémy infekčných ochorení za tie tisícročia, potom by sa ani vývojom vakcín nikto v minulosti neunúval... Nakoniec ani vynález antibiotík a iných chemoterapeutík by nebol vôbec potrebný.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi