Očkovanie všeobecne

Ktoré vakcíny patria medzi živé a aký je časový odstup po ich podaní?

Mária:

Viete mi povedať, ktoré vakcíny patria medzi žive? Viem o žltej zimnici. Neviem, či tam patrí aj hepatitída. Po týchto očkovaniach je potrebné nechať nejaký časový odstup, kedy sa nesmie znovu očkovať? Napríklad, dnes som dobrala poslednú dávku proti hepatitíde A a B, kedy sa môžem dať zaočkovať na brušný týfus? Budú mi stačiť dva týždne?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

Vakcíny obsahujúce oslabené vírusy:

  1. vakcíny obsahujúce živé oslabené kmene vírusov a podávajú sa injekčne (do podkožia, svalu) sú vakcíny proti osýpkam, mumpsu, rubeole, ovčím kiahňam, žltej zimnici,
  2. vakcíny obsahujúce živé oslabené kmene vírusov a podávajú sa perorálne (do úst) - vakcíny proti rotavírusom, predtým používané vakcíny proti poliomyelitíde

 

Vakcíny obsahujúce živé oslabené baktérie: vakcína proti TBC

Vakcíny proti hepatitíde A ani B nie sú tzv. živé očkovacie látky. Po neživých (inaktivovaných) vakcínach nie je potrebný žiaden interval na podanie ďalšej vakcíny. Štandardne sa odporúča interval 2 týždňov po každom očkovaní kvôli prípadnej reakcii po očkovaní, aby sa dala zhodnotiť časová a príčinná súvislosť konkrétnej vakcíny a reakcie. Všeobecné odporúčanie však je, že interval po očkovaní inaktivovanou vakcínou nie je potrebný. Iba medzi dvoma živými vakcínami sa dodržuje interval 4 týždňov a časový odstup je potrebný aj po očkovaní proti TBC.

Zaočkovať sa proti brušnému týfusu teda môžete bez ohľadu na odstup medzi očkovaniami. Pokiaľ Vám očkovanie nesúri, tak Vám odporúčam - nechajte si odstup 2 týždne, ako som písala vyššie. Nezabudnite však predovšetkým na to, že očkovanie proti brušnému týfusu je dobré mať ukončené 2 týždne pred vycestovaním.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi