LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Máme očkovať ročnú dcéru, ktorá je predčasne narodená a kvôli viacerým zdravotným problémom mala odporučený odklad očkovania?

Miroslava:

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom očkovania. Máme dcéru, teraz akurát oslávila rok, ktorá sa narodila predčasne v 30tt a doteraz očkovaná nebola (nemohli sme z viacerých dôvodov, diagnóz – okrem neurologičky, ktorá nám to neodporučila do istého veku, cca do toho 1 roku, kvôli diagnóze periventrikulárna leukomalácia, mali sme cysty na mozgu a zaostávali sme v psychomotorickom vývoji a mali sme nábeh na DMO, tak nám odporučila odložiť očkovania do roka), no hlavne sme mali pozastavené akékoľvek očkovania z hematologického hľadiska, keďže sme nemali dostatok bielych krviniek celkovo a najmä neutrofilov sme mali len veľmi malý počet (O,23 x 10 na 6 – norma je 1,8). Preto sme nemohli dostať ani Synagis, čo sa podáva predčasne narodeným deťom (proti RSV infekcii), no a ani žiadne povinné očkovanie. Do toho sa nám objavila ťažká forma atopického ekzému až tak, že sme niekoľkokrát boli na kortikoidnej terapii. Na základe toho sme boli na imunologických testoch a vyšli nám rôzne alergie (vajce, mliečna bielkovina, orechy, sója, …). Momentálne sme po neurologickej kontrole a neurologička nám odsúhlasila očkovanie, imunoalergologička sa vyjadrila, že je to na nás ako na rodičoch, no je tu šanca, že malá môže zareagovať na niektorú zložku vakcín a živé vakcíny (MMR) nám neodporučila. Z hematologického hľadiska sme momentálne s celkovým počtom bielych krviniek na tom už dobre, len tých neutrofilov máme stále menej (okolo 0,60 až 0,90, ako kedy). Naša pediatrička sa vyjadrila, že ona by našu malú neočkovala, že keď tak jedine v špecializovanej ambulancia na takéto prípady. A teda na záver sa dostávam k otázke, či riskovať v našom prípade povinné očkovanie, alebo nie. A keď, či máme ešte čakať kvôli tým hodnotám. Lebo ako sa hematologička sama o sebe vyjadrila, s tými hodnotami by sa už aj mohlo, ale že je to na nás. Tak isto aj imunoalergologička. No keď nám to každý takto povedal, samozrejme, že potom my rodičia rozmýšľame, čo teda. Ja osobne som zástancom očkovania, no vôbec netuším, či sú nejaké rozdiely pri predčasne narodených deťoch (teda okrem toho, že sa berie do úvahy korigovaný vek a nie normálny) a či pri takýchto viacerých diagnózach plus alergiách a atopickom ekzéme je riziko nejakých vedľajších účinkov alebo zhoršenie stavu. Ďakujem za odpoveď a vyjadrenie.

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, čítam, že ste sa počas roka trápili s rôznymi zdravotnými ťažkosťami Vašej dcérky. Napíšem Vám oficiálne medzinárodné odporúčania na očkovanie rizikových detí. Nemôžem sa vyjadriť k postupom kolegov – špecialistov, na základe čoho sa rozhodli kontraindikovať očkovanie u Vášho dieťaťa, pretože som dieťa nevyšetrovala, ani neliečila. U predčasne narodených detí sa neočkuje podľa korigovaného ale striktne podľa chronologického veku, teda sa vek počíta od narodenia dieťaťa. Očkovanie sa má odkladať iba v prípadoch odôvodnenej zdravotnej kontraindikácie (zákazu konkrétneho očkovania), pretože tieto deti sú náchylnejšie na mnohé infekcie, ktoré potom aj komplikovanejšie prekonávajú. Očkovanie Synagisom nie je klasické očkovanie, ale priame pasívne podávanie “hotových” protilátok proti RS vírusom, teda žiadne poruchy imunity nie sú kontraindikáciou na podávanie týchto protilátok, ktoré priamo ihneď chránia dieťa pred týmito vírusmi. Nízke hodnoty neutrofilov (neviem celkovú hodnotu leukocytov) sa vyskytujú u dojčiat, ako aj u predčasne narodených detí, keďže je u nich prítomný podobne ako u donosených dojčiat prechodný fyziologický imunodeficit, ktorý môže pretrvávať do 2 rokov veku. Všetky poruchy počtu alebo funkcie bielych krviniek znamenajú väčšie riziko na náchylnosť k rôznym infekciám, pričom ani tieto patologické hodnoty nie sú kontraindikáciou na začatie očkovania neživými vakcínami, ktoré sa podávajú do veku 1 roka. Aj napriek tomu, že ste nedostali žiadnu vakcínu, má Vaše dieťa problémy s imunitou v zmysle ťažkého atopického ekzému, čiže imunitný systém dieťatka nie je v rovnováhe. Rozhodne očkovanie predstavuje nižšie riziko pre dieťa než mnohé infekčné ochorenia u neočkovaného dieťaťa. Jedinou všeobecnou kontraindikáciou na očkovanie je závažná alergická reakcia (anafylaktická reakcia) po vakcíne alebo zložke vo vakcíne, ale Vaše dieťa ešte žiadnu vakcínu nedostalo. Tieto reakcie sú extrémne vzácne. Iné alergické stavy a ochorenia nie sú absolútnou ani trvalou kontraindikáciou očkovania. Klinický nález ekzému sa môže, ale ani nemusí zhoršiť. Pretože zhoršenie ekzému môže vyvolať viacero faktorov. Sama píšete, že sa kožný nález v priebehu roka rôzne zhoršoval a zlepšoval, bez ohľadu na očkovanie. Samozrejme, viete absolvovať očkovanie aj v špecializovanej ambulancii, len sa tam musíte objednať. Tam Vás určite začnú očkovať čím skôr, pretože ide o premeškané očkovanie bez relevantnej zdravotnej kontraindikácie. Kontraindikáciou na očkovanie živými vakcínami (MMR) je ťažká vrodená porucha imunity, ktorá by mala byť do veku 15 – 18 mesiacov dieťaťa diagnostikovaná. Pravdepodobne by ste sa mali naozaj objednať do špecializovanej ambulancie, pokiaľ Vás tam pani doktorka odporúča, aby Vaše dieťa nemalo zbytočné odklady očkovania. Na druhej strane tieto klinické ťažkosti dieťaťa a všetky výsledky vyšetrení zhodnotí lekár, ktorý sa venuje problematike očkovania rizikových detí.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.