Očkovanie všeobecne

Očkovať dieťa proti 13 typom? Nestačí len tých 6 chorôb? Nie je lepšie, aby si dieťa vytvorilo protilátky samé? Očkovať aj rotavírusy?

Jana:

Dobrý deň. Chcela by som sa s vami poradiť ohľadom prvého očkovania mojej dcérky. Dnes sme ukončili 3. mesiac života. 12.9. máme absolvovať prvé očkovanie. Lekárka mi ponúkla okrem povinného očkovania, ktoré zahŕňa 6 chorôb, očkovanie proti 13 typom. Aký je rozdiel medzi tým povinným a týmto 13 Prevenar. Je to potrebné davať až tu 13-ku, či úplne stačí 6. Nie je to zbytočné zaťažovať dieťa tou rozšírenou? Nie je lepšie, aby si dieťa samo vytvorilo protilátky, ako ho dávať už týmto očkovať? A taktiež sa chcem poradiť ohľadom rotavírusovej vakcíny. Ako veľmi je dôležité, aby ju malá dostala, teda aby bola zaočkovaná? Chceme určite s ňou chodievať plávať, tak neviem, či je to bezpečnejšie ju dať radšej zaočkovať proti rotavírusom, alebo nie. Neviem naozaj ako sa rozhodnúť. Nechcem nič zanedbať, no nechcem ani zbytočne zaťažovať malú kadejakými vakcínami. Je to moje prvé dieťa po 10 rokoch manželstva, čiže veľmi všetko zvažujem, radím sa, no počula som rôzne názory na očkovania a tiež aj na tie rotavírusy. Preto sa chcem poradiť s Vami. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Dobrý deň prajem, povinné očkovanie začína podaním hexavakcíny (proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu, prenosnej obrne, hemofilovým invazívnym infekciám a hepatitíde B – to je tých 6 ochorení) a súčasne proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam, ktoré je možné absolvovať 10 alebo 13-zložkovou vakcínou. Obe pneumokokové vakcíny sú súčasťou povinného očkovania a očkovacieho kalendára. Vy si môžete vybrať vakcínu. Na našej stránke je samostatná kapitola "Očkovanie proti pneumokokom", kde nájdete veľké množstvo otázok a odpovedí, aj o rozdieloch medzi týmito vakcínami. Malé dieťa si samo nevie vytvoriť protilátky na antigény mnohých baktérií (napr. hemofily, pneumokoky, meningokoky), a to z dôvodu fyziologicky nezrelého imunitného systému do cca 2 rokov veku, ktorý nedokáže reagovať na tieto mikroorganizmy účinnou imunitnou odpoveďou. Na mnohé z ochorení si vytvorí dieťa protilátky až vtedy, keď prekoná samotné infekčné ochorenie, ale ani tieto protilátky nemusia byť doživotné, teda na niektoré infekčné ochorenie môže dieťa ochorieť aj viackrát počas života (napr. čierny kašeľ). Očkovanie proti rotavírusom je nepovinné, ale je určite odporúčané pre deti, ktoré od malička chodia do kolektívnych zariadení alebo majú aktivity, pri ktorých sa môžu stretnúť s inými deťmi a nakaziť rotavírusovou infekciou, ktorá môže mať u dojčiat a malých detí veľmi dramatický priebeh.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi