Očkovanie všeobecne

Posunutie dávky očkovania

Ester:

O koľko je možné a bezpečné posunúť druhu davku očkovania. Syn má 5 mesiacov, prvu dávku očkovania dostal 24. 10 a na druhú mal ísť 11. 12,lenže aktuálne kašle a soplí, tak ho nedám, potom by som rada počkala, kým bude celkom fit a to už budú Vianoce, nerada by som očkovala tesne pred sviatkami a stresovala počas nich aj pre obmedzenú lekársku starostlivosť, a navyše by som chcela
očkovaciu dávku tentokrát aj rozdeliť, hoci prvýkrát dostal oboje naraz (bol bez reakcie)... Je nebezpečné dať ho preočkovať až po sviatkoch? Čo sa vlastne stane, ak sa neurobí druhé očkovanie vtedy, ked sa má? Je potom očkovanie menej účinné alebo neúčinné? Treba s ním potom začať znovu? Prečo sa vlastne ockuje na viackrat, aký to je mechanizmus?

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Podľa údajov má Váš syn oneskorené očkovanie. Prvá dávka sa môže dať už po 9 týždňoch veku, druhá po 6-8 týždňoch. Prvá dávka vytvára imunitnú stopu a pamäť, pri druhej už sa tvorí ochranná hladina protilátok na krátku dobu, obdobie sa predĺži u nás 3. dávkou po 6 mesiacoch, potom je ochrana viacero rokov do ďalšieho preočkovania (v 6. roku). Všeobecne je dieťa chránené po očkovaní 2 dávkami rádovo v mesiacoch. Preto odporúčam očkovať Vášho syna už teraz, jednou dávkou nie je chránený a dostáva sa do obdobia, kedy mu miznú ochranné protilátky, ktoré dostal počas tehotenstva cez pupočník od Vás.

Nenašli ste na webe odpoveď na svoju otázku?

Napíšte nám svoju otázku a poraďte sa s odborníkom!

Captcha

Viac informácií o nahlásení nežiaducich účinkov nájdete tu.

Poslať článok priateľovi