LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Prečo neočkujú všetci lekári podľa veku a tabuliek?

Zuzka:

Chcela by som sa opýtať, keď sú očkovania povinné, prečo všetci lekári neočkujú podľa veku dieťaťa a podľa tabuliek povinného očkovania? Môj syn je narodený v októbri 2005, podľa tabuľky by mal byť očkovaný v 6. roku života, ale naša pani doktorka ho očkovala predvčerom na 5-ročnej prehliadke. Osobne som dosť rozčarovaná, pretože až dodnes som si myslela, že tieto tabuľky platia pre všetkých lekárov rovnako. Príde mi to preto zvláštne. Ešte by som chcela dodať, že syn nie je v žiadnej rizikovej kategórii a naša pani doktorka očkuje všetky deti v piatom roku života. Moje dieťa teda nebola žiadna výnimka. Bola by som rada, keby ste mi to vysvetlili. Škoda, že som na túto tabuľku neprišla skôr, bola by som očkovanie odmietla.

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Očkovanie, ako metóda získania odolnosti voči chorobe má svoje všeobecne platné pravidlá, ako ho vykonať, aby sa dosiahol čo najvyšší stupeň ochrany a pretrval čo najdlhšie. Prvú dávku vakcíny možno nazvať “štartovacou” (v angličtine sa používa slovko “priming”). Imunitný systém sa prvý krát stretne s daným antigénom a nabudí sa voči nemu. Stupeň ochrany nie je viac ako 25-30%. Ak po tejto dávke podáme dávku druhú, imunitný systém už je naštartovaný a tvorba ochranných protilátok a aj pamäť vytvorí takmer istú ochranu. Druhá dávka po prevej však musí prísť nie skôr ako za 4-6 týždňov po prvej. Neskoršie môže. No a tretia dávka, spravidla s dlhším odstupom (mesiace) sa nazýva “posilňovacia” (booster). Reakcia na ňu je taká intenzívna, že ochranné protilátky stúpnu na tisíc násobky pôvodnej hladiny a pretrvávajú celé roky. Každá vakcína, podľa jej zloženia a charakteru, má svoje pravidlá podávania a schémy povinného očkovania tieto pravidlá kopírujú, vznikajú “očkovacie kalendáre”. Tieto sa v jednotlivých štátoch líšia, podľa situácie aká v štáte z hľadiska týchto chorôb je, podľa tradície ap. Ani v štátoch EÚ takmer nenájdete rovnaký “očkovací kalendár”. Všetky však zohľadňujú všeobecné pravidlá očkovania. Ani v jednom štáte neplatí striktný termín. Ak je uvedené, že očkovať sa má v 12. mesiaci, môže to byť prvý, ale aj posledný deň tohto mesiaca. A nič sa nestane, ak dieťa pre chorobu bude zaočkované v 13., 14. mesiaci, či dokonca o pol roka. Posilňovacia dávka bude účinná. A podobne, ak má byť dieťa očkované v 6. roku značí to, že môže byť očkované hneď po šiestich narodeninách do 7. roka. No a z iného pohľadu: Kedy vlastne máme 5 rokov? Ak budete počítať od narodenia, vyjde Vám, že 5 rokov žijete vlastne po svojich štvrtých narodeninách: nula – jeden – dva – tri – štyri = spolu 5 rokov. Každopádne, odstup na túto dávku je dostatočný.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.