LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Sú dnešné vakcíny agresívnejšie ako tie, ktorými sme boli v detstve očkovaní my? Môže očkovaný človek ochorieť na danú chorobu?

Dagmar:

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom očkovania. Žijem v zahraničí a som tehotná. Stále zvažujeme a čítame veľa o očkovaní, o pozitívach, ale aj o rizikách. Čoraz viac sa dostáva do médií, že dnešné vakcíny (hexavakcína) sú akosi agresívnejšie svojim zložením, resp. tým, že je na 6 rôznych ochorení. Podáva sa spolu s ďalšími vakcínami vo veku 2 mesiace alebo na SK možno 3. Takéto množstvo to malé telíčko nemusí vždy úspešne zvládnuť a je veľa prípadov, kedy dieťa utrpelo nezvratné následky poškodenia mozgu. Ako je to teda s týmito novými vakcínami? Tie vakcíny, ktoré sme dostali my ako kojenci, čo bol rok 1983, boli šetrnejšie? Bojím sa veľmi nedať dieťa očkovať vôbec, ale zároveň mám obrovský strach z možných nežiaducich fatálnych následkov vakcín. A ďalšia otázka, ak som zaočkovaná, znamená to, že už tú danú chorobu, na ktorú som zaočkovaná, nedostanem? Alebo ak, tak v miernej forme? Lebo ako je možné, že dieťa zaočkované na osýpky ich aj tak môže dostať? Nerozumiem potom významu vakcín. Ďakujem za odpoveď.

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Dobrý deň, dosť zložitá otázka. Základné očkovania sa vykonali na stámiliónoch dojčiat, na takom počte sa zistí každý miniatúrny nedostatok vakcíny. Očkujú sa už novorodenci (u nás donedávna všetci proti TBC), 3-mesačné to zvládnu, keď zvládnu nálož cudzích látok zo vzduchu, potravy, kontaktu kožou. Hexavakcína je menej ako desaťnásobne agresívnejšia ako očkovacia látka, ktorú dostávali kojenci v roku 1983. Neviem o prípadoch, kedy dieťa utrpelo nezvratné poškodenie mozgu po očkovaní novým vakcínami. Proti niektorým ochoreniam sa očkovaním zabezpečí prakticky celoživotná ochrana, pri niektorých sa časom ochrana oslabí a jedinec môže po rokoch (10 – 20) ochorenie prekonať, ale len slabú formu, ktorá ho vôbec neohrozí, preto sa aj odporúča preočkovanie po 10 – 15 rokoch (napríklad vakcína DiTePer – záškrt, tetanus, čierny kašeľ). Dieťa zaočkované na osýpky a riadne 1x preočkované ich nedostane, na Slovensku sa u našich očkovaných detí osýpky nevyskytli takmer 15 rokov. Očkovanie má pri malej záťaži imitovať v organizme prekonanie ozajstného infekčného ochorenia, ktoré pri pôvodnom divom víruse alebo baktérii mohlo ohroziť na živote alebo mať ťažké následky u niektorých jedincov. Pri očkovaní používame oslabené alebo mŕtve mikroorganizmy, ktoré náš imunitný systém vníma a vytvorí proti nim imunitnú odpoveď. Oslabené alebo mŕtve organizmy, alebo ich časti v očkovacích látkach nemajú toxický jedovatý účinok a preto priebeh po očkovaní je neporovnateľne slabší až nevýznamný oproti pôvodnému infekčnému ochoreniu.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.