LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Aké môžu byť vedľajšie účinky po očkovaní MMR?

Daniela:

Chcela by som sa informovať na vedľajšie účinky po očkovaní MMR. Môj syn bol očkovaný v utorok minulý týždeň. Od štvrtka mal hnačku a v piatok v noci vracal iba raz. Odvtedy má hnačku. Keďže mi sestrička povedala, že po tejto vakcíne sú iba bežné príznaky ako horúčka do dvoch dní po podaní, nespájala som prejavy s očkovaním. Momentálne som však našla články, ktoré hovoria o zažívacích ťažkostiach, opuchu mozgu a podobne. Dnes mi v ordinácii nebrali telefón a nevedela som sa spojiť ani s pani doktorkou. Predpokladám teda, že tieto príznaky naozaj patria k danému očkovaniu a mám v pláne zajtra k pani doktorke ísť. Chcela by som sa Vás opýtať na opuch mozgu a zápal mozgových blán ako vedľajší nežiadúci príznak, keďže mám z toho najväčší strach. Syn je pomerne vyčerpaný, nemá chuť do jedla. Prosím Vás, aké príznaky by som mala ďalej sledovať? Predpokladám, že mám ísť k doktorke, aj keď sa bojím, aby pri momentálne oslabenej imunite nedostal ďalšiu chorobu.


Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Treba uviesť, že po očkovaní MMR vakcínou (proti osýpkam, mumpsu a ružienke ) dnes používanou vakcínou s vybranými kmeňmi vakcinálnych vírusov je riziko vedľajších reakcií minimálne. Tzv. očakávané malé reakcie (zvýšená teplota, bolestivosť, opuch, začervenanie vpichu, miznúce do 2-3 dní) sa môžu vyskytovať aj u 20% očkovaných. Hnačka medzi tieto reakcie nepatrí a určite treba urobiť vyšetrenia, či nie je spôsobená iným vírusom – ako bežná infekcia, ktorá sa môže objaviť nezávisle od očkovania. Opuch mozgu publikovaný vo Vami citovanej literatúre, je raritný a nepravdepodobný. Kedysi, v minulosti, keď sa používal iný vakcinálny vírus pre očkovanie MMR – zložka mumpsu – sa mohli prejaviť ľahké príznaky dráždenia mozgu. Preto bol tento vírus zmenený za iný. Mimochodom – infekcia mumpsom – hrozí zápalom mozgu vo viac ako 2-3% chorých. Teda, riziko dostať opuch mozgu – zápalu mozgu je u mumpsu, osýpok viac ako 1000x vyššie ako po očkovaní. No a myslíme si, že s hnačkujúcim oslabeným dieťaťom ste už dávno mali navštíviť Vašu detskú lekárku, ktorá by bola zistila pôvodcu hnačky a zaistila primeranú liečbu. Je to určite lepšie, ako získavať nič nehovoriace “zaručené” správy o opuchu mozgu z očkovania.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.