LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Mám právo odmietnuť očkovanie pre svoje dieťa?

Marek:

Mám právo odmietnuť zaočkovať svoje dieťa? Ak nemám a budem na tom trvať, čo môže nasledovať? Mám extrémne negatívny postoj k farmaceutickým firmám a ich výrobkom, hlavne k očkovacím látkam. V 12 európskych krajinách očkovanie povinné nieje. Ľudia sa tam dožívajú staroby a nekazia nám priemer v úmrtnosti. O čom to vlastne je?

 

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.:

Naše zákony a predpisy v zmysle a v súlade s Deklaráciou práv dieťaťa zaisťujú práva detí tak, aby aktivity všetkých subjektov za ne zodpovedných smerovali v ich prospech po všetkých stránkach a v súlade s najnovšími poznatkami. Dieťa má právo na podporu svojej osobnosti, zdravý a ničím neobmedzovaný vývoj, právo na ochranu, edukáciu, atď. Všetky subjekty – vrátane rodičov či štátu, sú povinné mu tieto práva garantovať. Teda dieťa má práva a rodič má povinnosť ich plniť. A v tomto smere je u nás platná aj legislatíva, zakotvená v Ústave, zákone o rodine a dokonca aj v trestnom zákone. Teda povinné očkovanie – ako ochrana zdravia dieťaťa pred preventabilnými chorobami – je “povinné” a ak rodič odmietne ho absolvovať, hrozí mu pokuta za nesplnenie tohto zákona. V krajnom prípade, ak by dieťa ochorelo a zomrelo na chorobu, proti ktorej sa povinne očkuje a rodič očkovanie preukázateľne odmietol, hrozí mu stíhanie podľa trestného zákona za zanedbanie starostlivosti o zverenú osobu. Píšete, že máte extrémne negatívny postoj k farmaceutickým firmám a jej výrobkom, teda liekom a vakcínam. Je to Váš osobný a ničím nepodložený postoj – máte naň právo. Ale dovoľte mi povedať Vám, že za svojej dlhoročnej praxe som videl stovky takýchto “neohrozených”, zdravých športovcov s podobným názorom. A videl som ich (niekoľkých) aj po rokoch so zúfalstvom v očiach, zošúverených ťažkou chorobou a boli by urobili čokoľvek, aby boli zdraví. A videl som a bojoval som o život mnohých detí, ktorým rodičia nepodali v začiatku ťažkej choroby ordinovaný liek a potom boli v šoku, keď ich dieťa ich vinou zomrelo. Bolo ich dosť. A dodnes, ako súdny znalec , som potvrdil vinu a trestnú zodpovednosť viacerých rodičov, ktorí zanedbali z rôznych pohnútok starostlivosť o svoje dieťa a skončili vo väzení. Vy ste svojprávny dospelý človek a u seba môžete odmietnuť čokoľvek. Dieťa však nie je Váš “majetok”, je to svojprávny subjekt a Vy ste povinný konať v jeho prospech. Bez ohľadu na Vaše, nehnevajte sa, skreslené názory.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.