LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Môže mať synček následky po prekonaní mumpsu po očkovaní MMR?

Martina:

Dobrý deň, syna očkovali vakcínou MMR, má 16 mesiacov. Po týždni dostal teploty 38,3 st. Opuchla mu uzlina. Šla som s ním na pohotovosť, kde som lekárovi povedala, že pred týždňom bol na tomto očkovaní, či to nemá reakciu, vravel že určite nie, tak som ho nijak špeciálne neliečila, dávala som mu len Nurofen na teploty. Po troch dňoch teploty ustúpili. Chodila som s ním von, ale uzlina bola stále napuchnutá. Išla som s ním ku našej lekárke, ktorá povedala, že prekonal mumps po očkovaní MMR. Teraz mám strašné obavy, aby to nenechalo na synčekovi nejaké následky, keďže pri mumpse sa má byť stále v teple so šatkou na krku. Teraz je tri týždne po očkovaní a má ešte stále na krku malú uzlinu. Mám mu dať urobiť krvné testy, aby som si bola istá, že nemá následky z neliečeného mumpsu – napr. zápal podžalúdkovej žľazy, zápal mozgových blán atď.? Prosím poraďte. Ďakujem.

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Váš syn prekonal v poočkovacom období reakciu, ktorá sa vyskytuje u 5 – 15 % detí v období 6 – 12 dní po očkovaní. Zväčšenie uzliny (možno príušnej žľazy) môže byť dlhšiu dobu (je zmenšená oproti začiatku?), netreba testy, lebo zápal pankreasu alebo mozgových blán by sa prejavil už dávnejšie (vyskytuje sa veľmi zriedkavo). Uvedený prejav je známkou, že imunitný systém reagoval a vytvorili sa ochranné látky. V očkovacej látke je oslabený vírus mumpsu, reakcia po vakcinálnom kmeni nevyvoláva následky. Zväčšené uzliny na krku môžu pretrvávať u malých detí mesiace a nesúvisí to s očkovaním.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.