LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Prečo na Slovensku neexistuje program kompenzácie vážnych nežiaducich následkov očkovania?

Vladimír:

Prečo na Slovensku neexistuje ucelený systém/program kompenzácie vážnych nežiaducich následkov vakcín (vaccine-injury compensation programme) podobne, ako to je v iných krajinách?

 

MUDr. Pavol Šimurka, PhD.:

Dobrý deň, uvedený program u nás neexistuje, pretože ho politici a manažéri v zdravotníctve (to sú v súčasnosti v prvom rade nelekári) neschválili, resp. nevytvorili a nenašli preň finančné krytie. Možno povedať, že nie je dostatočne silný tlak v tejto oblasti zo strany tých, ktorí by uvedený tlak na kompenzácie mali vytvoriť. Z pohľadu odborného medicínskeho sú ochorenia a diagnózy na schválenie veľmi otázne. Vidieť to napríklad na vzťahu očkovania MMR vakcínou a autizmom. To je pre rodičov s deťmi, ktorých sa problematika týka, úplná samozrejmosť, “samozrejmosť” je to aj pre niektorých zdravotníkov, ktorí uvedený vzťah obhajujú, ale nie pre odborníkov vakcinológov, vedcov. A tak napr. v USA čaká združenie viac ako 5 500 rodičov detí s autizmom požadujúcich kompenzáciu a ju nedostali. Je mnoho diagnóz v súvislosti s očkovaním, ktoré sú v kompenzačnom programe a tie sú otázne. Ja osobne som počas svojej lekárskej praxe zažil viacero prípadov úmrtí detí, ktoré boli označované ako následok očkovania, po vyšetrení sa u ani jedného prípadu neukázalo, že úmrtie vzniklo kauzálne s očkovaním, išlo o časovú náhodnú súvislosť. Je pravdou, že očkovanie vakcínami, ktoré obsahujú živé oslabené mikroorganizmy, môže u dieťaťa so závažným nedostatkom imunity vytvoriť stav, ktorý dieťaťu uškodí a dokonca ho ohrozí na živote. Príkladom bolo očkovanie proti tuberkulóze. Pri celopopulačnom očkovaní novorodencov (napr. 60 tisíc ročne na Slovensku pri povinnom očkovaní) sa vytvárali komplikácie rádovo v desiatkach prípadov, resp. sto, bolo to očakávané a viacmenej bez následkov, hoci u závažného imunodeficitu následky boli, prípady boli ojedinelé. Tlakom verejnosti sa celoplošné očkovanie novorodencov zrušilo, každý rok máme úmrtie na tuberkulózu, znovu sa objavili zápaly mozgových blán vyvolané tuberkulóznym bacilom, čo roky nebolo. Bolo dobré očkovanie TBC u novorodencov celopopulačne zrušiť (dôvody a kritériá sa samozrejme aj medicínsky našli)? Z pohľadu mnohých slovenských odborníkov nie, nebolo. Určitú podobnosť má aj zavedenie kompenzačného programu. Pri jasnom prípade (veľmi zriedkavé, ale možné hlavne u “živých” vakcín) a dokázanom súvise je možná kompenzácia v občianskom právnom konaní. Z pohľadu odborníkov riadiacich očkovací program by dôkaz vážnych nežiaducich následkov vakcín mohol byť problematický a zneužívaný, s dopadom na očkovanie a tým aj zabezpečenie ochrany pred preventabilnými infekciami u viacerých detí.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.