LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Reakcia prof. Dluholuckého na článok o HPV uverejnený na stránke „Sloboda v očkovaní“

Reakcia na článok „Lži, demagógia a reklama farmaceutických firiem vydávané za odbornosť“ z dňa 7.12.2010

Pri otázke matky, či sa oplatí zaočkovať jej dcéru očkovacou látkou proti rakovine krčku maternice som odpovedal jednoznačne „áno“. Doteraz publikované štúdie, praktické skúsenosti s očkovaním, a tým aj odporúčania najvyšších svetových autorít v oblasti očkovania potvrdili, že dostupné dve HPV vakcíny, ktoré boli vyvinuté vykazujú vysoký stupeň imunogenicity – čo znamená, že vytvárajú v tele vysoké hladiny protilátok proti vírusom spôsobujúcim rakovinu krčka maternice. Trend tejto hladiny dáva predpoklad na dlhodobú ochranu voči infekciám spôsobeným  sérotypmi ľudského papilomavírusu, ktoré sa nachádzajú vo vakcíne.

Celosvetovo bolo podaných už niekoľko miliónov dávok vakcín proti HPV a zistené údaje poukazujú, že bezpečnostný profil týchto vakcín je porovnateľný s inými vakcínami, ktoré sa používajú v rutinnej praxi. Toto očkovanie je plošné, plne hradené napr. v Austrálii. Tam sa už po dvoch rokoch očkovania zistil významný pokles – takmer vymiznutie výskytu tzv. genitálnych bradavíc, ktoré sú tiež spôsobené vírusmi HPV. To dokazuje klinickú účinnosť vakcíny – na ochranu pred rakovinou krčku si po očkovaní musíme počkať cca 10 rokov.

Obidve HPV vakcíny zaisťujú ochranu pred vírusmi typ 16 a 18, ktoré sú vo svete zodpovedné za cca 75 % prípadov rakoviny krku maternice. Proti týmto vírusom sú ochranné titre protilátok 100%. Ochrana je naviac rozšírená aj na iné, podobné typy. Ak by sme chceli byť úplne presní v percentách, očkovanie dostupnými vakcínami proti HPV dáva predpoklad na ochranu v 75–80 % prípadov karcinómu krčka maternice. Ak na Slovensku ročne vznikne 600 nových prípadov, vakcína zníži tento počet o minimálne 450 prípadov (75 %), a ak ročne na rakovinu krčku maternice u nás zomrie ročne 200 žien, tak len očkovaním tento počet poklesne o 150 úmrtí. Je to málo?

Ak sa očkovanie proti HPV spojí s pravidelným skríningovým vyšetrením žien u gynekológov, je možné úplne zlikvidovať jednu z najčastejších onkologických ochorení na svete. Ľudstvo už roky hľadá a modlí sa, aby našlo účinný spôsob ochrany pred rakovinou. Je reálny predpoklad, že proti jednému druhu rakoviny takúto spoľahlivú ochranu už máme (očkovanie + prehliadky) a hneď ju začneme spochybňovať.

No a na margo tých 100 % v mojej odpovedi. Boli použité ako eufemizmus – tak ako na východe zvyknú hovoriť „milión percent“. Je to pre mňa lekcia v tom, že budem vždy hovoriť na desatiny percenta aj vtedy, keď to nie je treba.

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.