LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Spôsobuje očkovanie proti pnemokokom nákazu dýchacieho ústrojenstva?

Ján:

Je pravda, čo sa píše na stránke Sloboda v očkovaní, že očkovanie proti pneumokokom vyvoláva nákazu dýchacieho ústrojenstva iným kmeňom pneumokoka?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková:

S istotou viem, že na Vami uvádzanej stránke nepíše žiaden mikrobiológ, infektológ ani vakcinológ. Sú tam pozliepané odkazy na publikácie, mnohokrát iba čiastočné preklady, prípadne komentáre k nim, ktoré pôsobia veľmi presvedčivo. V prvom rade chcem zdôrazniť, že aj preložený celý odborný článok je nutné vedieť pochopiť a správne interpretovať, na čo je potrebné aspoň základné medicínske vzdelanie, o praxi ani nehovorím. Dôsledkom toho, že tieto odborné publikácie hodnotia a komentujú síce vzdelaní, ale k medicíne často krát vzdialení ľudia, dochádza k nepochopeniu základných medicínskych poznatkov. Pokúsim sa veľmi stručne odpovedať na Vašu otázku.

Očkovanie proti pneumokokom chráni pred invazívnymi infekciami (zápaly mozgových blán, sepsa, ťažké pneumónie), ako aj pred opakovanými ťažkými zápalmi stredného ucha, ktoré vyvolávajú invazívne kmene pneumokokov – ktoré sú obsiahnuté vo vakcínach. Pneumokokov je celkovo 91 sérotypov, vo vakcíne je vybraných 7, 10, 13 alebo 23 – podľa druhu vakcíny. Vakcíny chránia proti týmto pneumokokom, ktoré sú vo vakcíne. Ale rozhodne tým priamo nespôsobujú ochorenie inými sérotypmi, ani si neviem predstaviť akým mechanizmom by to robili. Väčšina bakteriálnych ochorení (napíklad aj streptokoková angína, zápaly pľúc, impetigo a plno ďalších) sa môže totiž opakovať, teda ani prekonanie bakteriálnej infekcie nechráni pred opakovanou nákazou, to je kvôli krátkodobej odpovedi imunitného systému. Čiže nie je pravdou ani to, že je lepšie prekonať ochorenie a budete voči nákaze navždy imúnni. Práve naopak, aj po prekonaní invazívneho pneumokokového ochorenia sa odporúča očkovať, aby ste nemali recidívu ochorenia. Zároveň sa odporúča preočkovanie v príslušných intervaloch z dôvodu udržania odolnosti voči nákaze invazívnymi kmeňmi.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.