LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Viete mi vysvetliť video Billa Gatesa ohľadom vplyvu vakcín na zníženie populácie?

Denisa:

Dostalo sa mi do pozornosti video, kde Bill Gates hovorí, že vakcíny majú znížiť populáciu. Neviete mi prosím vysvetliť, čo tým myslel? Myslel, že nás vakcíny kinožia a ničia, alebo čo tým chcel povedať?

 

MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH:

Pravdepodobne máte na mysli mHealth summit, na ktorom Bill Gates vystupoval k téme možnosti využitia mobilných technológií ku zlepšeniu zdravotnej starostlivosti. Gates tam prednášal, že zvýšenie prežitia narodených detí by prospelo nielen samotným rodinám, ale aj celej spoločnosti a planéte. Ako kľúčovú záležitosť, ktorú by mali ľudia vedieť, uviedol fakt, že pokiaľ sa zachránia deti do veku 5 rokov, tak je to vec, ktorá znižuje nárast populácie. Vyznieva to síce paradoxne (dokonca kontroverzne), ale myslené je to tak, že dnes sa rodičia vďaka zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti (patrí tam aj očkovanie) rozhodujú mať menej detí. Hovoril tam, že počet detí, ktoré zomreli v roku 1960 pred svojimi piatymi narodeninami poklesol z 20 miliónov na súčasných 8,5 miliónov. To prisudzuje Gates predovšetkým očkovaniu. Gates tam uvádza, že asi jedna tretina tohto zlepšenia je spôsobená zvyšovaním finančných príjmov, ale väčšina je v dôsledku očkovania. Futuristicky (nie medicínsky) pristúpil aj ku komentáru, že ak by sa každé narodenie zaregistrovalo mobilným telefónom – zadali by sa odtlačky prstov, miesto narodenia – tak by bolo možné nastaviť systémy tak, aby sa všetkým deťom zaistilo očkovanie. Čiže nie je účelom rodiť veľa detí, ktoré potom zomierajú. Ich matky sa nevedia o nich postarať a aj matky potom zomierajú na rôzne iné infekcie a podvýživu. Mať 12 a viac detí v katastrofálnych podmienkach (nielen stravovacích) znamená pre zdravie a kvalitu života týchto žien hotovú katastrofu. Pozor, svet je preľudnený, a to najmä v oblastiach rozvojových štátov, kde je nedostatok potravy, vody a vôbec podmienok na kvalitný život. Samozrejme diskusia tých, ktorí to nepochopili, sa niesla smerom, že chce čipovať ľudí, fyzicky ich sledovať a podobné nezmysly. On pritom v tejto prednáške len uvažoval v prospech narodených detí najmä v oblastiach, kde prevencia nie je dostupná, aby sa vyhľadávali rodičia, ktorí by mali doniesť svoje deti na očkovanie. Gates navrhoval využitie mobilných technológií aj na sledovanie dodávok vakcín najmä v týchto problémových krajinách. Iní diskutéri nepochopili, že pokiaľ Gates povedal, že vakcíny slúžia ako prostriedok na znižovanie populácie, tak tým nemyslel priame pôsobenie vakcín, ale to, že ľudia nemusia mať tak veľa detí. Ja stále vravím všetkým, ktorí odmietajú očkovať svoje deti, že je to v poriadku, len nech si uvedomia, že im môžu náhle na infekcie zomrieť. Takže nech si plánujú rodiť viac detí, ako to bolo v minulosti. Nebolo totiž nič výnimočné, ak zopár detí z rodiny zomrelo na záškrt, alebo zápal srdcového svalu po záškrte, čierny kašeľ alebo ostali ochrnuté po prenosnej obrne a podobne.

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.