LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním




Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti vírusovej žltačke – hepatitíde typu B

Žltačka je inak povedané infekčný zápal pečene. Spôsobuje ho vírus hepatitídy typu B. Inkubačná doba ochorenia, teda čas od nakazenia po prvé prejavy choroby je veľmi dlhá. Trvá 50 až 180 dní. Vírus sa medzi ľuďmi prenáša krvou, sexuálnym stykom, krvnými derivátmi alebo telesnými tekutinami. Medzi najčastejšie druhy prenosu patrí infikovanie injekčnou ihlou alebo striekačkou, ktorú si požičiavajú narkomani, ihly používané pri tetovaní, ak nie sú jednorázové, či piercingu. K nákaze stačí minimálne aj voľným okom neviditeľné množstvo krvi. Choroba sa môže preniesť aj počas pôrodu z matky na novorodenca, pri pohlavnom styku alebo pri intímnom kontakte v rodine.  Vírus je veľmi odolný a veľmi dlho prežíva.

Ochorenie má zvyčajne len mierne prejavy. Pacienti sa sťažujú na bolesti kĺbov alebo výskyt vyrážky. Zvyčajne sa nakazenie odhalí až pri vyšetrení krvi, kedy sa zistia vyššie hodnoty pečeňových enzýmov a ochorenie sa potvrdí špeciálnym vyšetrením. Hepatitída typu B je nebezpečná najmä preto, že často prebieha nepoznane a dlhšiu dobu. Prechádza do chronicity, čím ohrozuje pacienta. Výsledkom môže byť stvrdnutie – cirhóza pečene s možným vznikom nádoru. Na Slovensku je asi 0,7 % nosičov vírusu.

Očkovanie na Slovensku

S očkovaním sa na našom území začalo už v roku 1987, ako prví sa očkovali zdravotnícki pracovníci, študenti zdravotníckych škôl a pacienti z rizikových skupín. V súčasnosti patrí očkovanie medzi povinné očkovanie u dojčiat a je povinné a aj odporúčané u osôb profesionálne vystavených riziku ochorenia.

Kedy sa očkuje proti žltačke?

V súčasnosti patrí očkovanie medzi povinné očkovanie u dojčiat, je súčasťou hexavalentnej vakcíny a preto sa očkuje v 3., 5. a 11. alebo 12. mesiaci života dieťaťa. Samostatné očkovanie je povinné a aj odporúčané u osôb, ktoré prichádzajú do styku s nakazenými.

Kto nemôže byť očkovaný proti žltačke?

  • Osoby so závažnou alergickou reakciou po predchádzajúcej dávke vakcíny alebo alergické na niektorú zložku vakcíny.
  • Novorodenci s hmotnosťou nižšou ako 2 000 g. Po dosiahnutí hmotnosti sa môžu očkovať. Pokiaľ sa dieťa narodí nakazenej matke, dieťa sa musí zaočkovať do 24 hodín po narodení.
  • Deti so stredne ťažkým a ťažkým akútnym ochorením. Po odznení ochorenia sa dieťa očkovať môže.

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.