LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Má povinné očkovanie ešte zmysel?

Za to, že sa u nás celý rad infekčných ochorení nevyskytuje, vďačíme vysokému percentu zaočkovaných detí, ktoré je viac ako 98 %. Tento stav zaočkovanosti nielenže chráni každé očkované dieťa, ale vytvára aj vysoký stupeň kolektívnej imunity. Infekcia, ktorá je k nám zanesená zvonku neočkovaným akútne chorým jedincom, sa nemá kde uchytiť a šíriť. Aj tých pár neočkovaných (ktorí nemohli alebo nechceli byť očkovaní), je chránených v „obale“ zaočkovaných.

Pred pár rokmi boli na Slovensko utečencami prinesené osýpky, ktoré sa u nás nevyskytujú už viac rokov. Na Slovensku vtedy ochoreli len neočkovaní obyvatelia utečeneckých táborov (neočkované dojčatá do 15 mesiacov), no ani jedno dieťa v celkovej zaočkovanej populácii. Ak by sa prestalo očkovať, je isté, že v krátkej dobe by sa zdanlivo „zlikvidovaná“ choroba objavila a vznikla by epidémia. Stačí, aby sa prestalo očkovať v niektorom regióne – vznikne tam „vakcinačná diera“ a miestna epidémia. Taká bola koncom 90. rokov minulého storočia na východnom Slovensku v nezaočkovanej populácii hlavne v rómskych osadách (vyše 1 000 chorých, 2 úmrtia).

V rovnakom období sa prestalo očkovať proti záškrtu v Rusku. Výsledok: viac ako 100 000 chorých a viac ako 5 000 mŕtvych. Ďalším príkladom je detská obrna. Vďaka očkovaniu bola takmer zlikvidovaná. Celý svet sa chystal na skoré potvrdenie jej eradikácie ako druhej ťažkej infekčnej choroby (po pravých kiahňach). Od polovice novembra do polovice decembra 2010 bola však v africkom Kongu zaregistrovaná epidémia detskej obrny u 15- až 25-ročných jedincov so 476 prípadmi ochorenia a 171 úmrtiami. Dôvodom je to, že pred 15 – 20 rokmi poklesla zaočkovanosť na hodnotu, ktorá sa prejavila až v súčasnosti.

Vakcinácia teda nelikviduje možnosť nákazy, ale drží ju pod kontrolou. Ako loptu pod vodou – stačí povoliť (neočkovať) a epidémia vyskočí.

Pozri aj:

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.