LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Je lepšie získať imunitu prirodzenou infekciou ako byť očkovaný

Je pravdou, že imunita, ktorú získame prirodzeným prekonaním infekcie je častokrát silnejšia ako obranyschopnosť získaná očkovaním. Prekonanie infekčnej choroby nám síce zaistí, že druhýkrát ju nedostaneme, ale môže sa stať, že na nás zanechá vážne zdravotné následky a mohlo by nám dokonca spôsobiť aj smrť.

Preto takýto spôsob získavania imunity nie je najrozumnejší. Dnešné moderné očkovacie látky napríklad proti hemofilovým infekciám typu B, pneumokokom a tetanu nás chránia viac ako prirodzená nákaza.  Niektoré očkovacie látky nám lekári musia pichnúť opakovane, aby si naše telo vytvorilo dostatok protilátok a aby sme neochoreli.

Nie je to ale nič v porovnaní s možnosťou ochorieť na nebezpečnú infekčnú chorobu. Rozdiel medzi očkovaním a prirodzenou infekciou je jasný – očkovanie nám môže spôsobiť drobné nepríjemnosti ako zvýšená teplota, či opuch na mieste pichnutia.

Zatiaľ čo prekonanie choroby môže trvalo postihnúť naše zdravie. Známe sú prípady ochrnutia spôsobené prirodzenou infekciou detskej obrny, mentálna retardácia po prirodzene prekonanej pneumokokovej alebo hemofilovej meningitíde, zlyhanie pečene alebo nádor pečene po prirodzenej infekcii hepatitídy B, či prípady ohluchnutia po prekonaní mumpsu.

Tieto komplikácie sú vysokou cenou, ktorú by sme museli zaplatiť za takto získanú odolnosť voči ochoreniam, proti ktorým sa dnes môžeme očkovať.

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.