LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovacie látky obsahujú škodlivý hliník

Zlúčeniny hliníka (hydroxid hlinitý, fosforečnan hlinitý) viažu antigény (látky, ktoré stimulujú tvorbu protilátkok) a zabezpečujú ich pomalšie uvoľňovanie v mieste vpichu, kde vytvárajú lokálnu reakciu, aby náš imunitný systém tieto antigény zaregistroval. Vďaka ním sa dá zvýšiť a predĺžiť účinok vakcín bez zbytočného zvyšovania množstva samotných špecifických antigénov.

Treba si uvedomiť, že vo vode a potravinách je hliník vo forme rozpustných zlúčenín a po resorpcii z tráviaceho traktu sa dostáva priamo do krvi. Absorbovaný hliník sa v plazme viaže na transferín a nízkomolekulové peptidy, čo uľahčuje jeho prestup hematoencefalickou bariérou do mozgu. Vo forme rozpustných solí je vo väčšom množstve toxický. Podľa niektorých odhadov vzniká nebezpečenstvo z hromadenia hliníka z kuchynského riadu, pri príprave kyslých pokrmov. Hliník sa ukladá v mozgu, kostiach, pečeni a semenníkoch Vo vakcínach je vo forme ťažko rozpustných zlúčenín, takže voľný hliník sa nedostáva bezprostredne po pichnutí vakcíny ihneď do obehu a už vôbec nie vo veľkom množstve .

Predmetom výskumu je jeho toxické pôsobenie v orgánoch v súvislosti s výskytom niektorých neurologických chorôb. Z nálezu zvýšeného obsahu hliníka v nervovom tkanive pri Alzheimerovej chorobe sa uvažovalo o hliníku ako o príčine tejto choroby. Podľa posledných výskumov sa hovorí o sekundárnom jave ukladania hliníka už v poškodenom tkanive.

Pozri aj:

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.