LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovacie látky obsahujú škodlivý hliník

Zlúčeniny hliníka (hydroxid hlinitý, fosforečnan hlinitý) viažu antigény (látky, ktoré stimulujú tvorbu protilátkok) a zabezpečujú ich pomalšie uvoľňovanie v mieste vpichu, kde vytvárajú lokálnu reakciu, aby náš imunitný systém tieto antigény zaregistroval. Vďaka ním sa dá zvýšiť a predĺžiť účinok vakcín bez zbytočného zvyšovania množstva samotných špecifických antigénov.

Treba si uvedomiť, že vo vode a potravinách je hliník vo forme rozpustných zlúčenín a po resorpcii z tráviaceho traktu sa dostáva priamo do krvi. Absorbovaný hliník sa v plazme viaže na transferín a nízkomolekulové peptidy, čo uľahčuje jeho prestup hematoencefalickou bariérou do mozgu. Vo forme rozpustných solí je vo väčšom množstve toxický. Podľa niektorých odhadov vzniká nebezpečenstvo z hromadenia hliníka z kuchynského riadu, pri príprave kyslých pokrmov. Hliník sa ukladá v mozgu, kostiach, pečeni a semenníkoch Vo vakcínach je vo forme ťažko rozpustných zlúčenín, takže voľný hliník sa nedostáva bezprostredne po pichnutí vakcíny ihneď do obehu a už vôbec nie vo veľkom množstve .

Predmetom výskumu je jeho toxické pôsobenie v orgánoch v súvislosti s výskytom niektorých neurologických chorôb. Z nálezu zvýšeného obsahu hliníka v nervovom tkanive pri Alzheimerovej chorobe sa uvažovalo o hliníku ako o príčine tejto choroby. Podľa posledných výskumov sa hovorí o sekundárnom jave ukladania hliníka už v poškodenom tkanive.

Pozri aj:

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.