LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Pandémia chrípky bola iba lobingom farmaceutických firiem

Nie je to pravda.

Všetky teórie o skorumpovanosti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá pandémiu vyhlásila, vznikli, až keď bolo jasné, že prasacia chrípka má mierny priebeh. V čase vzniku opatrení však bola situácia odlišná. Prasacia chrípka s netypicky závažným priebehom postihovala hlavne mladších ľudí (vrátane tehotných žien), respektíve strednú generáciu, a spôsobovala u nich ťažké chrípkové zápaly pľúc aj úmrtia. Lôžka oddelení intenzívnej medicíny sa naplnili pacientmi. Situácia sa teda líšila od bežnej sezónnej chrípky, ktorá ohrozuje hlavne starých ľudí a komplikujú ju zápaly pľúc bakteriálneho pôvodu. Z nášho pohľadu WHO konala v minulosti správne a opatrenia by neboli by iné, ak by sa podobná situácia zopakovala znovu. Postup WHO bol v súlade s vopred definovanými smernicami a vyplýval z modelových situácií.

Štáty musia počítať s rôznymi scenármi: priebeh novej chrípkovej epidémie môže byť miernejší, no môže byť aj komplikovanejší. Kto prevezme zodpovednosť v prípade komplikovaného priebehu pandémie? Tí, ktorí dnes hovoria o neadekvátne prehnaných prípravách, by boli prvými, ktorí by po nedostatočnom zásobení antivirotikami a chrípkovými vakcínami vraveli o pochybení.

Informácie o údajnom konflikte záujmov expertov WHO pri vyhlasovaní a hodnotení pandémie prasacej chrípky (H1N1) priniesol v júni 2010 britský časopis BMJ (článok a úvodník). Články vrhli na organizáciu zlé svetlo a vyvolali pochybnosti o verejnom zdravotníctve. Riaditeľka WHO bola obvinená zo zatajovania odmien, ktoré dostali v minulosti niektorí členovia vedeckého expertného poradného zboru od farmaceutických firiem vyrábajúcich antivirotiká a vakcíny proti chrípke. Vedci minulé odmeny od firiem pri vstupe do expertného zboru deklarovali, WHO ich nezverejnila, rovnako ako mená týchto expertov. Stanovisko WHO nájdete aj na Sprievodcovi očkovaním v slovenskom preklade. Sú v ňom vysvetlené postupy WHO pri riadení a vyhlasovaní pandémie chrípky, ako aj dôvody utajovania identity členov poradného zboru.

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.