LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Pôvod mýtov a fám o očkovaní

V dobách pred objavením očkovacích látok boli epidémie infekčných chorôb obávanou hrozbou. Ľudia ich pokladali za boží trest a mali z nich väčší strach ako z prírodných katastrof a vojen. Vypuknutie epidémie znamenalo smrť pre tisícky ľudí, najmä oslabených jedincov, deti a starších.

Po objavení prvých očkovacích látok boli ľudia ochotní podstúpiť aj prípadné závažné riziko spájajúce sa v tej dobe s očkovaním. Znášali aj akúkoľvek ťažkú reakciu pri očkovaní, pretože vedeli, že očkovanie im zvyšuje šance na prežitie.

Vďaka očkovaniu sa výskyt smrteľných infekcií zmenšil takmer na minimum a strach ľudstva takmer vymizol. Objavilo sa ale niečo, s čím na začiatku nikto nepočítal. Strach z chorôb vystriedal strach z očkovacích vakcín a obava pred možnými nežiaducimi účinkami.

S očkovaním sa veľakrát spájajú rôzne fámy a mýty, ktoré sú najčastejšie založené na ústnom podaní spôsobom jedna pani povedala. Mnohé z nich sa dokonca objavili v médiách a zneužívané sú aj na politickej úrovni.

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.