LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti chrípke

O ochorení

Chrípka je vysoko infekčné ochorenie spôsobené vírusmi. Veľmi rýchlo sa šíri kvapôčkovou nákazou. Stačí, keď pri vás niekto s chrípkou kýchne, zakašle a ak nemáte dobrú obranyschopnosť, či nie ste proti chrípke zaočkovaní, je vysoká pravdepodobnosť, že ochoriete. Chrípka sa vyskytovala už odpradávna, pravdepodobne každý rok, avšak vždy v rôznej intenzite. Ochorenie spôsobujú vírusy chrípky typu  A, B a  C. Vírusy chrípky sú známe tým, že majú schopnosť často meniť svoju štruktúru – mutovať. Typ A spôsobuje pandémie (v sezóne 2009/2010 to bol typ A – H1N1) a opakované epidémie, typ B miestne epidémie a typ C ľahké infekcie horných dýchacích ciest.

Inkubačná doba je veľmi krátka, 1 až 3 dni. Infekcia sa šíri veľmi rýchlo a zasahuje naraz veľké skupiny populácie. Veľakrát je nutné pre zastavenie šírenia vírusu zatvoriť škôlky, školy, mnohokrát sa rušia aj organizácie hromadných akcií.

Priebeh ochorenia je typický.  Horúčka, zimnica, celková únava, bolesti svalov, kĺbov a následne nádcha, bolesti hrdla a kašeľ. Komplikácie môžu postihnúť každý orgán. Veľmi často sa chrípka komplikuje baktariálnymi infekciami. U detí je častý zápal stredného ucha, u dospelých zápal prínosových dutín a u starších ľudí zápal pľúc, ktorý má často nepriaznivú prognózu.

Očkovanie na Slovensku

Očkovanie proti chrípke patrí medzi povinné a odporúčané očkovanie u osôb vystavených riziku ochorenia. Ide napríklad o zdravotnícky personál. Proti chrípke existuje očkovanie, ale pre vysokú schopnosť mutácie vírusu sú jednotlivé vakcíny účinné len približne jeden rok. Svetová zdravotnícka organizácia určuje zloženie vakcíny každý rok tak, aby obsahovala najpravdepodobnejšie kmene vírusu. Chrípková vakcína je odporúčaná ľuďom z rizikových skupín, ktorí by mohli mať komplikácie.Vakcíny obsahujú pre jednotlivú sezónu každý rok vždy aktuálne kmene podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie. Očkovanie sa odporúča všetkým deťom od 6 mesiacov veku, najmä deťom do 3 rokov s chronickými ochoreniami, dospelým a tiež starším ľuďom, ktorých chrípka najviac ohrozuje.

Kto a kedy sa očkuje proti chrípke?

Proti chrípke sú dostupné vakcíny pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov veku a vakcíny pre staršie deti a dospelých. Dávkovanie závisí od veku a predchádzajúceho očkovania proti chrípke. Vakcíny sa podávajú injekčne do svalu od októbra až do februára nasledujúceho roka.

Kto nemôže byť očkovaný proti chrípke?

Očkovaní nemôžu byť ľudia s predchádzajúcimi komplikáciami po očkovaní a akútne chorí.

Aké sú vedľajšie účinky očkovania proti chrípke?

Najčastejšie sú mierne príznaky ako únava, bolestivosť svalov, mierna teplota, bolestivosť a začervenanie v mieste vpichu.

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.