LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti infekcii ľudskými papilomavírusmi (HPV)

O ochorení

Ochorenia spôsobujú ľudské papilomavírusy, ktorých je vyše 100 typov. Jednotlivé typy vírusov spôsobujú bradavice na koži, v okolí genitálu a konečníka alebo abnormálny rast tkaniva. Tieto vírusy sa označujú aj ako onkogénne, teda zodpovedné za vznik rakovinových ochorení. Sú zodpovedné za rakovinu krčka maternice, hrtana a konečníka. Inkubačná doba od nákazy po vznik ochorenia je pomerne dlhá. Trvá mesiace až roky, kým sa choroba prejaví. Prenos vírusov sa uskutočňuje cez sliznice pri priamom kontakte s nakazenou osobou, pohlavným stykom alebo prenosom z matky na dieťa pri pôrode. Typické sú opakované infekcie, ako aj pretrvávanie infekcie počas dlhého obdobia, čo má za následok vznik rakovinových zmien tkaniva v mieste infekcie.

Očkovanie na Slovensku

Očkovanie patrí medzi očkovania na vlastnú žiadosť. Pre vekovú skupinu dievčat v 13. roku je čiastočne hradené zo zdravotného poistenia. Očkovanie je najvhodnejšie pre dievčatá, ktoré ešte nemali sexuálny styk, odporúča sa však aj mladým ženám do veku uvedenom v príbalovom letáku príslušnej vakcíny.

Kto a kedy sa očkuje proti HPV?

Očkovanie je určené pre dievčatá a ženy od 9 rokov. Za účelom prevencie genitálnych bradavíc v neskoršom období môžu byť očkovaní aj chlapci vo veku 9 až 26 rokov. Základné očkovanie pozostáva z 3 dávok. Očkovacie látky sa podávajú injekčne do svalu.

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.