LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti kiahňam – varicella

O ochorení

Ovčie kiahne pozná z detstva asi každý. Vyrážky po celom tele, svrbenie a riziko, že ak si vyrážku poškriabeme, na celý život nám zostane jazva. Ochorenie kiahní vyvoláva herpetický vírus. Inkubačná doba, teda doba od nakazenia po prejavenie prvých príznakov choroby, je 9 – 20 dní, niekedy až 28 dní. Pacient začína byť infekčný pre svoje okolie už 2 dni pred vysypaním prvých vyrážok. Preto je táto choroba ľahko prenosná. Šíri sa vzduchom a je až 90 % pravdepodobnosť, že ak ste ju ešte nemali, nakazíte sa.

Kiahne sa prejavujú výsevom vyrážok v priebehu 5 – 7 dní a majú rôzne štádiá. V tom lepšom prípade ochorenie môže prebiehať ľahko, s malým výsevom vyrážok. Často je však sprevádzané vysokými teplotami, rozsiahlym kožným výsevom a druhotnou baktériovou infekciou vyrážok, keď si najmä deti škrabaním prenesú do vyrážky špinu. Medzi život ohrozujúce komplikácie patrí zápal pľúc, zápal mozgu a mozočka. Najťažší priebeh je u osôb, ktoré majú poruchy imunity v dôsledku iného ochorenia alebo špeciálnej liečby, ktorá potláča imunitu. Po prekonaní kiahní sa vírus usídľuje v mieche a mozgu, kde prežíva po celý život jedinca. Prejavom opätovnej aktivácie prežívajúcich vírusov v tele je pásový opar.

Očkovanie na Slovensku

Očkovanie proti kiahňam patrí medzi očkovanie na vlastnú žiadosť. Odporúča sa deťom s chronickými ochoreniami, u ktorých je predpoklad ťažkého priebehu ochorenia a komplikácii ako aj dospelým, ktorí neprekonali ochorenie v detstve, najmä neimúnnym ženám, ktoré plánujú tehotenstvo.

Kto a kedy sa očkuje proti kiahňam?

Existujú samostatné vakcíny proti kiahňam, ako aj kombinovaná vakcína, kedy sa naraz očkuje vakcínou proti osýpkam, príušniciam a ružienke. Deti sa môžu očkovať od veku 9 alebo 12 mesiacov – podľa druhu samostatnej vakcíny. Základné očkovanie sa v súčasnosti odporúča v 2 dávkach s odstupom najmenej 4 týždňov, u kombinovanej vakcíny je špeciálna očkovacia schéma. Vakcíny sa podávajú subkutánne (pod kožu).

Kto nemôže byť očkovaný proti kiahňam?

  • osoby so závažnou alergickou reakciou po predchádzajúcej dávke vakcíny alebo alergiou na niektorú zložku vakcíny,
  • osoby s poruchou bunkovej imunity,
  • tehotné ženy,
  • osoby s podávaním imunoglobulínov sa očkujú spravidla 11 mesiacov po ich podávaní (závisí to od druhu a množstva preparátu).

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.