LOGO
close

Brožúra Sprievodca očkovaním

Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním
Stiahnite si aktuálnu brožúru Sprievodca očkovaním

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde – zápalu mozgu

O ochorení

Toto nebezpečné ochorenie spôsobujú vírusy kliešťovej meningoencefalitídy. Znie to strašne, ale toto ochorenie prenáša na prvý pohľad mierumilovný malinký kliešť. Váš pohľad naňho sa isto iste zmení hneď potom, ako sa na vás prisaje a zakúsne sa vám do kože. Vírusy sa na človeka prenášajú len prostredníctvom infikovaných kliešťov, pričom prameňom nákazy sú zvieratá  ako hlodavce, líšky, vysoká zver, ale aj domáce kozy a ovce ktorých krv cucali kliešte pred prisatím sa na vás. Možná je aj potravinová nákaza nepasterizovaným mliekom a mliečnymi výrobkami nakazených zvierat. Výskyt ochorenia je sezónny, podľa aktivity kliešťov. Najčastejšie sa vyskytuje od jari do neskorej jesene. Inkubačná doba, teda čas od získania nákazy po prepuknutie prvých príznakov je 7 až 14 dní. Ochorenie môže prebiehať takmer bez príznakov, podobať sa môže na chrípku ale možný je aj opačný extrém keď sa ihneď prejaví zápalom mozgu a mozgových blán. Pre ochorenie je typický dvojfázový priebeh. Prvá fáza má príznaky podobné chrípke. Po odznení týchto ťažkostí nastáva obdobie kedy máte pocit, že vám už nič nie je a zrazu vám vyskočia teploty, pridružujú sa poruchy správania, poruchy vedomia, kŕče alebo ochrnutie končatín.

Očkovanie na Slovensku

Očkovanie patrí medzi povinné očkovanie u osôb profesionálne vystavených riziku nákazy – zdravotnícky personál a medzi odporúčané očkovanie alebo očkovanie na vlastnú žiadosť. Očkovanie je vhodné pre osoby žijúce v oblastiach s vysokým výskytom ochorenia alebo v oblasti s možným výskytom kliešťov alebo nakazených zvierat. Ide najmä o ľudí žijúcich na dedinách v osadách, na samotách a salašoch. Vhodné je nechať sa zaočkovať aj v prípade, ak v okolí, kde sa pohybujete, sa vyskytujú infikované kliešte.

Kto a kedy sa očkuje proti kliešťovej encefalitíde?

Vakcíny proti kliešťovej encefalitíde sú podľa zloženia určené pre deti alebo pre dospelých. Deti sa môžu očkovať od 1. roku života. Základné očkovanie pozostáva z troch dávok. Očkovanie je najvhodnejšie začať v zimných mesiacoch. Očkovacie látky sa podávajú injekčne do svalu. Po 3 až 5 rokoch sa odporúča preočkovanie.

Upozornenie: Preventívne odporúčame v endemických oblastiach nekonzumovať surové, nepasterizované mlieko ani mliečne výrobky.

 

COVID-19

Máte otázky k aktuálne priebehajúcemu očkovaniu proti COVID-19? Odpovede na tie najčastejšie z nich sme pre vás spísali v tomto článku.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.

close

    Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?

    Poraďte sa o očkovaní s odborníkmi.


    Odpoveď na vašu otázku vám zašleme e-mailom a zverejníme ju spolu s vaším krstným menom na webe.